GeriEkonomi Borsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa


Endeks dar alanda seyredecek

Ne oldu?

Dünkü çıkışın ardından bu sabah borsa kar satışlarıyla karşılaştı. Sabah başlayan satışlar seans boyunca sürdü. Özellikle mali sektör hisslerindeki satışlar endeksin düşüşünü hızlandırdı. İMKB Ulusal-100 endeksi 308 puanlık kayıpla birinci seansı 11 bin 207 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 2.68 oranında düşüş gösterdi. 140 trilyon 779 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Doğan Holding, Efes Holding, Doğan Yayın Holding, Yapı Kredi Bankası, Selçuk Gıda yoğun işlem gördü.

İkinci seans alıcılı açıldı. KHK ile ilgili gelişme borsayı etkilemedi. İMKB Ulusal-100 endeksi 157 puanlık kayıpla günü 11 bin 360 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 1.34 oranında düşüş gösterdi. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; mali endeks 15 bin 330 puan, hizmetler endeksi 8 bin 511 puan, sınai endeksi 8 bin 927 puan oldu. 180 trilyon 74 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Tüpraş, Yapı Kredi Bankası, Doğan Holding, Turkcell, Sabancı Holding yoğun işlem gördü.

Neden oldu?

Cumhurbaşkanı Sezer'in geri gönderdiği kamu bankalarının özelleştirilmesiyle ilgili KHK'ye piyasa tepki göstermedi. Satışlar özellikle bankacılık hisselerinde geldi. Borsa 10 bin ile 11 bin puan aralığını kendine güçlü bir destek yaptı. O/N ve bono faizlerindeki yüksekliş borsayı tedirgin etti.

Ne olacak?

Yarın endeksin 11 bin 500 seviyesini tekrar denemesi ve bu nedenle tepki alımları ile karşılaşması bekleniyor. Yatırımcıların bu seviyelerden maliyet azaltmak için alım yapmaları tavsiye ediliyor.

Uzman gözüyle

Barış Manaz - GFC Menkul Değerler

Borsa yön belirlemede zorlanıyor. Piyasanın önünde birçok beklenti bulunuyor. Bu beklentiler arasında Eylül ayı enflasyonu, 13 Ekim'de son taksidi ödenecek olan Tüpraş, petrol fiyatlarındaki seyir, siyasi gelişmeler yer alıyor. Bütün bu noktaların netleşmesi Kasım ayında tamamlanabilir. Yatırımcılara da "Kasım ayına kadar bekleyin" denilemez. Çünkü pozisyonlar daha önce alınacaktır. Endekse teknik olarak baktığımızda 10 bin puandan tepki geldi. Kısa vadede endeksin yukarı doğru bir marjı bulunuyor. Bu seviyelerde maliyetleri azaltmak için alım yapılabilir. Eğer endeks gevşemeye başlarsa tabanın 9 bin 500 olduğunu düşünüyorum. Yatırımcılara İMKB-30 ve sigortacılık sektörü hisselerini öneririm. Bu hafta para piyasalarında sıkışıklık devam edeceği için borsa bu gelişmeden olumlu etkilenmeyecektir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle