GeriEkonomi Borsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa


Borsada rekor yükseliş

Ne oldu?

Borsa dünkü sent düşüşün ardından bugün tepki alımları ile açıldı. Endeks gün içinde 10 bin 900 puanın üzerine çıktı. Özellikle tekstil, ulaşım ve mali sektör hisselerine yönelik talep canlıydı. İMKB Ulusal-100 endeksi 446 puanlık artışla birinci seansı 10 bin 825 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 4.30 oranında yükseliş gösterdi. 172 trilyon 986 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Yapı Kredi Bankası, Akbank, İş Bankası-C, Tüpraş, Ereğli Demir Çelik yoğun işlem gördü

Borsa ikinci seansta ciddi tepki alımları ile rekor düzeyde yükseldi. İMKB Ulusal-100 endeksi 812 puanlık artışla günü 11 bin 191 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 7.83 oranında yükseliş gösterdi. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; mali endeks 15 bin 015 puan, sınai endeksi 8 bin 900 puan, hizmetler endeksi 9 bin 356 puan oldu. 214 trilyon 798 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Yapı Kredi Bankası, Doğan Holding, Akbank, Sabancı Holding, Tüpraş yoğun işlem gördü.

Neden oldu?

Moody's ve Standard and Poor's gibi uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Ekim ayıyla birlikte Türkiye'ye gelecek haberleri piyasada morallerin düzelmesini sağladı. bugünkü tepki alımları yeterli işlem hacmi ile desteklenmediği için kalıcı bulunmuyor. Piyasada hale bir beklentisizlik hakim.

Ne olacak?

Uzmanlar, bugünkü çıkışa bir tepki olarak yarın kar satışlarının gelebileceğini belirtiyorlar. Ayrıca endeksin bir sürpriz yapıp yükselişine devam etmesinin de mümkün olacağı vurgulanıyor.

Uzman gözüyle

İsmet Palanlı - Gedik Menkul Değerler

Borsanın moralinin bozulmasında IMF'nin "ince ayar yapılmalı, yeni reformlar gelmeli, ekonomi daha şeffaf olmalı" gibi açıklamalarla Türkiye'den daha fazla fedarlık istenmesi etkili oldu. Yeterince düşük çıkmayan Ağustos enflasyonu beraberinde Eylül ayı enflasyonunun da yüksek çıkacağı beklentisi yarattı. Böylece hükümetin enflasyon hedefinden sapma olacağı düşüncesi kuvvetlendi. Moody's'in bankacılık sektörü ile ilgili açıklamaları da moralleri bozdu. Ayrıca euro/dolar paritesi geriliyor. Türkiye gibi ticaretinin büyük çoğunluğunu euro ile yapan bir ülke için olumsuz bir gelişme. Eğer petrol fiyatları düşer, Dünya Bankası kredisi gelir, IMF olumlu açıklamalar yaparsa alımlar gelebilir. Yatırımcıların İMKB-30 hisselerine yönelmelerini tavsiye ediyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle