GeriEkonomi Borsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa


Borsa dipten döndü

Ne oldu?

Borsa dünkü düşüşün ardından bugün tepki alımlarıyla açıldı. 11 bin 700 puana kadar çıkan endeks daha sonra satışlarla karşılaştı. Endeksin 11 bin 400 - 11 bin 500 puan aralığında desteği vardı ama satışlara yenildi. Borsa birinci seansın son yarım saatinde gelen yoğun satışlarla 11 bin 400 puandaki desteğini kırdı. İMKB Ulusal-100 endeksi 265 puanlık kayıpla birinci seansı 11 bin 298 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 2.29 oranında düşüş gösterdi. 177 trilyon 160 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Garanti Bankası, Sabancı Holding, Yapı Kredi Bankası, Doğan Holding, Ereğli Demir Çelik yoğun işlem gördüler.
Borsa, ikinci seansta dalgalı bir seyir izledikten sonra gelen tepki alımları ile toparlandı. İMKB Ulusal-100 endeksi 68 puanlık çıkışla günü 11 bin 631 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 0.59 oranında değer artışı gösterdi. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; mali endeks 15 bin 653 puan, sınai endeksi 9 bin 150 puan, hizmetler endeksi 9 bin 756 puan oldu. 272 trilyon liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Tüpraş, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Doğan Holding, Ereğili demir Çelik yoğun işlem gördü.

Neden oldu?

Morali bozulan piyasada satışlar kuvvetliydi. Bu nedenle düşüş hızlı oldu. Ama özellikle ikinci seansta artan işlem hacmi ile alımlar görüldü. Banka, holding ve kamu hisselerinde gelen alımlarla endeks günü artıda kapatabildi.

Ne olacak?

Kısa vadede endeksin biraz daha düşebileceğini belirten uzmanlar, yatırımcıların uzun vadeli düşünmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Önümüzdeki günlerde Fazilet Partisi'yle ilgili gelişmeler önem kazanacak.

Uzman gözüyle

İsmet Palanlı - Gedik Menkul Değerler

Borsanın düşüşünde IMF'nin "ince ayar yapılmalı, yeni reformlar gelmeli, ekonomi daha şeffaf olmalı" gibi açıklamalarla Türkiye'den daha fazla fedarlık istenmesi etkili oldu. Bu sözler piyasa üzerinde sıkıntı yarattı. Yeterince düşük çıkmayan Ağustos enflasyonu beraberinde Eylül ayı enflasyonunun da yüksek çıkacağı beklentisi yarattı. Böylece hükümetin enflasyon hedefinden sapma olacağı düşüncesi kuvvetlendi. Moody's'in bankacılık sektörü ile ilgili açıklamaları da moralleri bozdu. Ayrıca euro/dolar paritesi geriliyor. Türkiye gibi ticaretinin büyük çoğunluğunu euro ile yapan bir ülke için olumsuz bir gelişme. Endeks 2 sent desteğini kırdı. Borsanın iç dinamikleriyle satış baskısı arttı. Böylece 1.8 sentteki destekde kırılmış oldu. Düşüşün sonunu yaklaşıyoruz. Ama kısa vadede teknik olarak 10 bin 500 kuvvetli bir destek olarak gözüküyor. Eğer petrol fiyatları düşer, Dünya Bankası kredisi gelir, IMF olumlu açıklamalar yaparsa alımlar gelebilir. Yatırımcıların İMKB-30 hisselerine yönelmelerini tavsiye ediyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle