GeriEkonomi Borsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa


Tarım fiyatları ve enflasyon bekleniyor

Ne oldu?

Borsa satışla güne başladı. İMKB Ulusal-100 endeksi 201 puanlık kayıpla birinci seansı 15 bin 682 puandan tamamladı. Hisse senetleri 1.27 oranında değer yitirdi. 131 trilyon 454 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği seansta Yapı Kredi Bankası, İhlas Holding, İş Bankası-C, Zorlu Enerji, Akbank yoğun işlem gördüler. İkinci seansta ise endeks 15 bin 769 puandan kapandı. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; Mali endeks 21 bin 423 puan, sınai endeksi 11 bin 381 puan, hizmetler endeksi 14 bin 101 puan oldu. 149 trilyon 543 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği ikinci seansta Zorlu Enerji, Yapı Kredi Bankası, Tüpraş, Doğan Holding yoğun işlem gören hisseler arasında yer aldılar.

Neden oldu?

Yabancıların gelişmekte olan piyasalara rağbet göstermemesi yerli yatırımcının da borsaya girme konusunda çekingen davranmasına neden oluyor. Bu gelişme özellikle işlem hacminin çok zayıf olmasını sağlıyor.

Ne olacak?

Endeksin 15 bin 600 puanda önemli bir desteği bulunuyor. Kısa vade için tarım fiyatları ve enflasyon rakamı endeksin hareketini etkileyecek.

Uzman Gözüyle

İbrahim Usul - Işıklar Menkul Kurumsal Finansman Araştırma Yetkilisi

Genelde sıkışık ve satış ağırlıklı bir gün geçirdik. Yurtdışı borsalardaki tedirginlik devam ediyor. Bu durum özellikle gelişmekte olan piyasalara yabancı talebini engellerken yerli yatırımcıyı da olumsuz etkileniyor. Endeksin şu sıralarda direnç noktaları güçleniyor. Kısa vadeli olarak 16 bin 300'ü direnç olarak görüyorum. Ama bugün bu seviyenin altında kapattı. Destekler ise 15 bin 400 ile 15 bin puan seviyelerinde bulunuyor. Borsa mevcut gelişmeleri izlerken 15 bin ana desteğinde hareket edecektir. İç piyasada ise Mayıs ayı Tefe rakamının yüzde 1.8 çıkma olasılığı var. Ayrıca IMF ve Dünya Bankası'nın olumlu açıklamaları, Hazine'nin yurtdışından borçlanarak iç piyasayı rahatlatacak olması mali piyasalar üzerinde olumlu etki yaratacaktır. Hükümetin yılbaşından bu güne kadar uyguladığı politikalarının sonuçlarını görüyoruz. Ekonomik canlanmanın yaşanması şirketlerin karlılıklarını artırıyor. Kısa vadede FED'in faizleri artıracak olması yabancıların gelişmekte olan piyasalara talebini kısıtlıyor. Bu gelişme piyasa üzerinde baskı yaratıyor. Endeks iç dinamiklerle canlanabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle