GeriEkonomi Borsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa


Endeks toparlanmaya çalışıyor

Ne oldu?

İMKB Ulusal-100 endeksi gelen satışlara boyun eğdi. Borsa, birinci seansın kapanışında 524 puanlık kayıpla 15 bin 059 puana kadar geriledi. 15 bin 059 puandan kapanan borsada hisse senetlerinin değer kaybı ise yüzde 3.37 olarak gerçekleşti. 118 trilyon 171 milyar liralık işlem hacminin gerçekleştiği birinci seansta Yapı Kredi Bankası, Tüpraş, Garanti Bankası, Sabancı Holding, İş Bankası-C yoğun işlem gören hisseler arasında yer aldılar. İkinci seansta bir miktar toparlanan endeks günü 235 puanlık artışla 15 bin 819 puandan tamamladı. Diğer endekslerin kapanışları sırasıyla; Mali endeks 21 bin 435 puan, sınai endeksi 11 bin 447 puan, hizmetler endeksi 14 bin 220 puan oldu. İkinci seansın işlem hacmi 239 trilyon liraya çıkarken Yapı Kredi Bankası, Tüpraş, İş Bankası-C, Doğan Holding ve Garanti Bankası yoğun işlem gördüler.

Neden oldu?

Endeksin 15 binli seviyeleri görmesi üzerine piyasada endişe duyuldu. Ama bu endişeye karşın tepki alımları geldi. IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin olumlu açıklamaları da endeks üzerinde pozitif bir etki yarattı.

Ne olacak?

Artık dip olarak görülen 15 binli seviyeler yerini yavaş da olsa yükselişe bırakacak. Uzmanlar, bu çıkışın bir anda ve yüksek oranlı olmayacağına dikkat çekiyorlar.

Uzman Gözüyle

Zeynel Balcı - Yaşar Yatırım Pazarlama Müdürü

Piyasada 15 bin seviyesinde bir destek vardı. Bu destek gün içinde tepki alımları ile karşılaştı. Alımların gelmesine karşın hacim güçlü değildi. Tepkinin kalıcı olacağını düşünüyorum. Özellikle endeksin 17 bin seviyelerinde bir direnci bulunuyor. Buraları geçilirse endeks daha da güçlenecektir. 15 bin seviyesini ise dip olarak görüyorum. Çıkış için yeni beklentiler ve yüksek hacim şart. Ciddi bir çıkış 17 binli seviyelerde gerçekleşecektir. Ama yatırımcılar karamsar ve piyasaya güvenmiyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle