Borsa

Hürriyet Haber
10.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Endeks yeterli desteği bulamadı

Ne oldu?

İMKB Ulusal-100 endeksi birinci seansı 18 bin 49 puandan tamamlarken hisse senetlerinin değer artışı yüzde 0.42 olarak gerçekleşti. 309 trilyon 125 milyar liralık işlem hacminin yaşandığı seansta İş Bankası-C, Yapı Kredi Bankası, tüpraş, Ereğli Demir Çelik ve İhlas Holding yoğun işlem gören hisseler arasında yer aldılar. İkinci seansta gelen satışların etkisi ile endeks 17 bin 777 puandan günü tamamladı. Diğer endeklerin kapanışları sırasıyla; Mali endeks 23 bin 949 puan, sınai endeksi 12 bin 876 puan, hizmetler endeksi 16 bin 100 puan oldu. İkinci seansın işlem hacmi ise 239 trilyon lira olarak gerçekleşti.

Neden oldu?

Piyasanın beklentisiz kalması borsa üzerinde satış baskısı yaratıyor. Yeni para girişinin yaşanmaması da endeksi sıkıştırıyor.

Ne olacak?

Kısa bir süre sonra olumlu gelişmelerin gündeme gelmesi bekleniyor. Özellikle Dünya Bankası kredisi, tarım reformu ve kamu bankalarının özelleştirilmesi endeksi tekrar canlandıracak.

Uzman Gözüyle

Betül Bilgen - Evis Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı

Bugün borsada düşüş eğilimi vardı. Endeks 17 bin 800 ile 18 bin 250 aralığında gitti geldi. Düşüşün nedeni piyasada son günlerde yaşanan beklentisizlik problemiydi. Yarında yatay seyrin devam edeceğini düşünüyoruz. Yeni beklentilerle piyasa canlanacak ve para girişi yaşanacaktır. Dünya Bankası'nın vereceği kredi, tarım reformunun çıkarılması, kamu bankalarının özelleştirilmesi olumlu beklentiler arasında yer alıyor. Olumlu gelişmeler sürdüğü takdirde endeksin 20 binli seviyeleri görmesi mümkün. Ama bunun aksi gerçekleşirse endeks 17 bin seviyelerine takılabilir.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı