GeriEkonomi Borsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa

Endeks zirveye koşuyor

Ne oldu?

İMKB Ulusal-100 endeksi dün 19 bin 59 puandan kapandı. Bugün ise sabah açılışla birlikte alımın yaşandığı piyasada endeks 19 bin 331'e fırladı. Daha sonra kar satışlarının geldiği piyasada endeks 18 binli puanlara gerilemesine karşın birinci seansı düne göre 138 puanlık artışla 19 bin 197 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 0.72 arttı. Birinci seansın işlem hacmi ise 369 trilyon 711 milyar olarak gerçekleşti. İkinci seansın sonunda İMKB Ulusal-100 endeksi 19 bin 406 puana ulaştı ve 346 puanlık artışla günü tamamladı.

Neden oldu?

Büyük umutlarla güne başlayan endeks, özellikle GSM ihalesine kendini odakladı. Ama ihaleden beklenen sonucun çıkmaması piyasada çok da olumsuz karşılanmadı.

Ne olacak?

Enflasyon rakamlarının düşük çıkacağı beklentisiyle endeks güne alım yönünde başlayacak. Borsanın önünün açık olduğunu belirten uzmanlar, endeksin 19 bin 800 direncini kırması halinde tarihi zirvesine çıkacağını düşünüyor.

Uzman Gözüyle

İbrahim Usul -Işıklar Menkul Değerler / Kurumsal Finansman Araştırma Yetkilisi

Borsa genelde dalgalı bir seyir izledi. GSM ihalesi beklentisiyle endeks güne başladı. Saat 14.00'de ihalenin beklendiği gibi sonuçlanmaması endeksi dalgalandırdı. Bugün piyasa için önemli olan 19 bin 800 direncinin altında endeks kapandı. Yarın enflasyon rakamları açıklanacak. Beklentimiz rakamların Tefe'de 2-2.5 aralığında olması yönünde. Rakamlar böyle gerçekleşirse hükümetin uyguladığı istikrar programı olumlu etkilenecek. Yarın endeks GSM ihalesinin tedirginliğini üzerinden atmaya çalışacaktır. Endeksin yönünün çıkış olmasını bekliyoruz. Artık daha canlı ve dengelerin daha yukarda oluşacağı bir borsayı göreceğiz. Eğer olumlu gelişmelerle endeks 19 bin 800 direncini aşarsa 20 bin 600'ü deneyecektir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle