GeriEkonomi Borsa 2000 sınırında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borsa 2000 sınırında

Global kriz ve vergi düzenlemeleri nedeniyle uzun süredir düşen İMKB Endeksi, dün 2 bin sınırına dayandı. Başbakan Mesut Yılmaz'ın basın toplantısından borsaya yönelik somut destek gelmemesi sonucu endeks dün 71 puan gerileyerek, 2 bin 127 puana indi.

İMKB Bileşik Endeksi dün 71 puan daha düşerek 2 bin 127 puandan kapandı. Hisseler ortalama yüzde 3.27 oranında geriledi.

Borsa bundan önceki en düşük kapanışı, 2 bin 124 puanla 5 Eylül 1997 tarihinde gerçekleştirmişti.

Bazı aracı kurumların kredili işlemler yüzünden zorda olduğu yolundaki söylentilerin de etkisiyle borsada dün de satış baskısı devam etti. Gün içinde birara 2 bin 76 puana kadar düşen endeks, kapanışta biraz toparlanarak, 2 bin 100 puanın üzerine çıktı.

Borsada dün yaşanan düşüşte yine yabancıların satışları başı çekti. Seçim belirsizliğinin yanısıra yeni yasa ile borsaya getirilen vergi uygulamasının yarattığı tedirginlik yabancı satışlarını körüklüyor.

BEKLENEN OLMAYINCA

Borsa sabah seansında yine alıcılı açıldı. Özellikle bankacılık sektörü kağıtlarına gelen alımlarla, açılışta endeks bir ara 2 bin 245 puana kadar yükseldi. Fakat bu küçük yükselişin hemen ardından satışlar artınca endeks, 2 bin 131 puana geriledi. İlk seans endekste yüzde 3'lük kayıpla tamamlandı.

İkinci seans da satışlarla açıldı. Fakat ikinci seansa girerken borsacıların kulakları Ankara'da Başbakan Mesut Yılmaz'ın yapacağı basın toplantısındaydı. İkinci seansın ortalarına doğru yapılan basın toplantısından da borsacıları sevindirecek bir açıklama

çıkmayınca borsada satışlar hızlandı. Dahası basın toplantısına katılan Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in borsanın vergilendirilmesi konusunda mevcut durumda herhangi bir değişiklik düşünülmediği yolundaki sözleri, moralleri iyice bozdu.

İkinci seans sonlarına doğru artan satışlarla İMKB endeksi birara 2 bin 100 puanın da altına, 2 bin 76 puana kadar geriledi. Kapanışa doğru gelen tepki alımları ile biraz toparlanmasına karşın endeks önceki günkü değerinin 71 puan altında kapandı.

Borsada endeks düşerken işlem hacminde önceki güne göre küçük çapta da olsa artış vardı. Önceki gün 31.5 trilyon lira olan işlem hacmi dün 41 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti. Bu hacimle, borsaya ciddi anlamda para girişi olduğu kuşkusuz söylenemez.

Dünya borsaları Greenspan'ı bekledi

Dünya borsaları, gözlerini ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan'ın dün akşam yapılacak basın toplantısına çevirdi. Greenspan'ın, faiz oranlarının indirilebileceğine dair ipuçları vereceğine ilişkin spekülasyonlar, Greenspan'ın toplantısından saatler önce günü tamamlayan borsaların yüzünü güldürdü. Avrupa menkul kıymetler borsaları, dün dikkate değer yükselişler gösterdi. ABD'nin, faiz oranlarını düşürebileceği yolundaki beklentiler, önceki gün de New York Borsası'nın, yükselmesini sağlamıştı.

Avrupa'nın en büyük borsası olan Londra Borsası'nda, birinci seansın kapanışında, FTSE-100 endeksi, yüzde 1.44 (75.8 puan) prim yaparak 5,357.5 puana yükseldi. Avrupa'nın büyükleri arasında ise, en büyük artışı sağlayan borsa Frankfurt Borsası oldu. Banka hisselerinin yoğun talep gördüğü Frankfurt Borsası'nda, birinci seansta XETRA-DAX Endeksi, yüzde 2.20 (106.57 puan) yükselerek 4,958.13 puana çıktı. Uzmanlar, faizlerin düşmesinin kesinleşmesi halinde endeksin 5,000 puan psikolojik sınırını yeniden yakalayabileceğini belirtiyorlar. Paris Borsası'nda ise birinci seans sonunda CAC-40 Endeksi yüzde 1.49 (55.14 puan) prim getirerek 3,753.14 puana çıktı.

Brokerlara boykot çağrısı

Borsa yatırımcıları, son düşüşler üzerine brokerları boykota devat etti. Küçük yatırımcılar adına dün İMKB binası önünde dağıtılan bildiri ile boykot çağrısı yapıldı. Boykot bildirisi özetle şöyle:

‘‘Borsa yazın kuvvetli olacak diyenler, borsaya vergi koymak suretiyle suyunu kestiler. İki ay gibi kısa sürede 7 milyar dolarlık zarara göz yumdular. Borsadan vergi iptal edilmediği taktirde, sektör çok ciddi bir krize girecektir. Verginin ertelenmesi için yapılan tüm girişimlere kulak tıkayan hükümeti uyarmak amacıyla, 18 Eylül 1998 Cuma günü saat 13.55 - 14.00 arası beş dakika alkış eylemine, 21 eylül 1988 Pazartesi günü saat 11.00 11.10 arasında, 10 dakika işlem yapmama eylemi gerçekleştirmek için tüm brokerları boykoto davet ediyoruz. Herkesin yanında olan hükümeti borsa yatırımcısına sahip çıkmaya davet ediyoruz.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle