GeriEkonomi Boronkay, Rover'dan 50 milyon dolar istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boronkay, Rover'dan 50 milyon dolar istiyor

İngiliz otomotiv şirketi Rover'in bu yıl sonundan itibaren Türkiye Temsilciliği'ni Borusan Oto'ya verme kararını, şimdiki temsilci Boronkay Otomotiv mahkemeye götürdü. Boronkay Otomotiv, ‘‘Rover markasını Türkiye'de oturttum. Bunun bedeli 50 milyon doları Rover'dan istiyorum’’ diyor.

Daewoo otomobillerinin yeni distribütörü Boronkay Otomotiv, yine distribütörlüğünü yaptığı İngiliz otomotiv devi Rover'ı mahkemeye verdi. 5 yıldır sürdürdüğü Rover distribütörlüğünü, yıl sonunda bırakmak zorunda kalacak olan Boronkay Otomotiv Ticaret ve Sanayii A.Ş., distribütörlük anlaşmasını hukuka aykırı feshetmekle suçladığı Rover Exports Limited aleyhine şimdilik kaydıyla 4 milyon dolarlık (1 trilyon 100 milyar TL) tazminat davası açtı, üçüncü bir isme devrinin önlenmesi için tedbir isteminde bulundu. İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne yapılan başvuru otomotiv piyasasında uzun süre konuşulacak bir kavgayı daha gündeme getirdi. BMW'nin bir süre önce İngiliz otomotiv devi Rover'in hisselerini satın almasıyla birlikte BMW'nin Türkiye distribütörü Borusan Oto'nun Rover'ın temsilciliğini üstlenmesi gündeme gelmişti. Bir süre önce Land Rover'ın temsilciliğini alan Borusan Oto, yıl sonunda da Rover'ın yeni Türkiye distribütörü olacak.

YOKTAN VAR ETTİK

Boronkay Otomotiv Ticaret ve Sanayii A.Ş., Avukat Ali Yaşar Ünlütürk kanalıyla mahkemeye yaptığı başvuruda davalı Rover Exports Limited ile 1 Mart 1994 tarihinde Rover otomobillerinin ithali, pazarlanması ve servis hizmetleri konusunda distribütörlük anlaşması imzaladıklarını bildirdi.

Avukat Ünlütürk, 1981 yılında kurulan müvekkili firmanın Türk otomotiv piyasasında performansı ve imajıyla önemli bir yeri olduğunu belirtti. Davacı Boronkay firmasının distribütörlüğünü aldığı 1994 yılında, Rover grubunun Türk otomotiv piyasasında yeri olmayan ve bilinmeyen bir marka olduğu vurgulandı. Boronkay firmasının avukatı 29 otomobil markası arasında ciddi bir rekabetin bulunduğu Türkiye piyasasında Rover markasını yoktan varettiklerini öne sürdü.

Davacı Boronkay'ın İngiltere'deki davalı şirket yönetimince bu başarı nedeniyle yazılı olarak tebrik edildiğini kaydedildi. Rover hisselerinin Alman otomotiv devi BMW'ye satışından sonra distribütörlüğün Boronkay dışında başka bir şirkete verilmeyeceğinin davalı şirket tarafından taahhüt edildiği vurgulandı. Tüm bu gelişmelere rağmen Rover firmasının 18 Ağustos 1998 tarihli faksla distribütörlük anlaşmasını tek taraflı feshettiği öğrenildi. Boronkay firmasının avukatı tek taraflı bu faksın hukuka, taraflar arasında en az 2 yıl önceden fesih bildiriminde bulunmayı öngören sözleşmeye aykırı olduğunu vurguladı, haksız ve adaletsiz nitelemesinde bulundu. Boronkay firmasının Rover'i çeşitli bayii çalışmaları, yatırımları ve tanıtım çalışmalarıyla Türkiye piyasasında yoktan varettiği vurgulanarak ‘‘Artık kazanca geçileceği noktada bu hakkın karşılığı 50 milyon dolardır’’ denildi.

Temsilcilik devrine mahkemeden tedbir

Boronkay'ın avukatı tebligatsız tek taraflı fesih bildiriminde bulunan davalı şirketin distribütörlüğünü üçüncü bir kişi ya da firmaya vermesinin tedbir kararıyla önlenmesini istedi. Başvuruda davalı şirketten şimdilik 4 milyon dolarlık zarar tazminatı isteminde de bulunuldu. Mahkeme, Boronkay'ın ilk istemini kabul ederek Rover firmasının davacı dışında üçüncü bir kişiyle distribütörlük anlaşması yapmasının önlenmesi için ihtiyati tedbir kararı aldı. Tedbir kararında Boronkay'ın davalı otomobil markasına altyapı hizmeti ve ikmalinde bulunarak tercih edilir noktaya getirdiği, davalının bu başarıyı öven takdir yazısının bulunduğu kaydedildi. Karara gerekçe olarak en az 2 yıl önceden fesih ihbarını öngören Avrupa Topluluğu Kurucu Anlaşması ve AT Komisyonu Grup Muafiyeti Yönetmeliğinin ilgili maddeleri gösterildi. Mahkeme zarar tazminatı için de duruşma günü verip taraflara tebligat çıkardı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle