Borcunu dövize çevir banka baskısından kurtul

Hürriyet Haber
29.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Geçen yılın son aylarında bankalara olan yaklaşık 400 milyon dolarlık kredi borçlarını ödeyemeyen ve Rusya'daki kriz nedeniyle ellerinde stokları biriken dericiler için formül bulundu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Bankalar Birliği arasında sert tartışmalara neden olan kredi sorunu üzerine Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince'nin üyelerine, ‘‘Reel sektöre anlayışlı davranın'' çağrısı yapması da bu formülde etkili oldu.

Bu çağrıdan sonra borçlu deri firmaları alacaklı özel bankalarla pazarlık masasına oturdu. Sanayicilerle bankacılar arasında bulunan formül, ‘‘Borcunu dövize çevir, banka baskısından kurtul'' şeklinde özetleniyor. Buna göre deri firmalarının vadesi gelmiş borçlar Türk Lirası cinsinden dövize çevriliyor, vade sonbahara kadar uzatılıyor. Bankalar bu rahatlamanın karşılığında sonbahara ertelenen borçlar için döviz bazında yüzde 20 ile 25 arasında değişen oranlarda faiz uyguluyorlar. Zaten bankalara biriken 400 milyon dolarlık borcun büyük bir kısmı ihracat amacıyla kullanıldığından döviz cinsinden alınmış durumda. Türkiye Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Turgut Koşar, yurtdışında deri hammadde fiyatlarının düştüğünü belirterek, şunları söyledi:

GÖMLEK FİYATINA CEKET

‘‘Bankalarla varılan bu anlaşma, dünyada ham deri fiyatlarının düşmesi, ABD ve Almanya'nın siparişlerinin Uzakdoğu'dan Türkiye'ye kayması olumlu gelişme. Hem iç piyasada hem de ihracatta hammadde fiyatlarının düşmesiyle birlikte fiyatları aşağı çektik. Gömlek fiyatına deri ceket satıyoruz. Kuzu postundan yapılan bir manto kriz öncesinde 400-450 dolara satılırken şimdi 200 dolar. Ayrıca kalitemizle, AB mal satmak açısından rakiplerimize oranla avantajlıyız. Şimdi AB ve Çin pazarına yöneliyoruz. Şubat ayında 18 deri firması İTKİB ile birlikte Düsseldorf fuarına katılacak. Çin'de de bir ofis açmaya hazırlanıyoruz. Yıkılmadık ayaktayız ancak devletten de bazı beklentilerimiz var.''

Koşar, bankaların ılımlı tutumundan sonra Başbakan Ecevit'e de bir rapor gönderdiklerini açıkladı. Raporda, sadece 1999 yılına mahsus olmak üzere, 1998 yılı baz alınarak elde edilecek meblağın yüzde 15'inin deri ve deri ürünleri ihracatçılarına hak olarak ödenmesi istendi. Bu ödeme nakden yapılamaması halinde ihracatçıların devlete olan borçlarına karşılık mahsup edilebilecek. Eximbank'dan alınan TL kredilerinin vadesinin 9 aya çıkarılması istenen raporda Halk Bankası ile sektöre kriz kredisi kullandırılması da önerildi.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı