GeriEkonomi Borcumuz çok diyen Japonya’ya baksın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borcumuz çok diyen Japonya’ya baksın

Borcumuz çok diyen Japonya’ya baksın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Hükümeti döneminde Türkiye’nin dış borçlarının azalmadığını söyleyenlere Japonya örneğiyle yanıt verdi. Erdoğan, Japonya’nın borçlarının milli gelire oranının yüzde 130 olduğunu, Türkiye’de ise bu oranın sürekli düştüğünü söyledi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, partisinin Bursa Orhangazi ve Gemlik kongrelerinde yaptığı konuşmalarla hükümete yöneltilen ekonomik ve siyasi eleştirileri yanıtladı. Erdoğan, Türkiye’nin borç yükünün AKP Hükümeti döneminde arttığını söyleyenlere Japonya’nın borçluluk durumunu örnek gösterdi. Erdoğan şöyle konuştu: "Japon Başbakanı geldi, akşam yemeğinde biraz şakalaşıyoruz falan. Sohbet esnasında ’bu kriterlerle bizi AB’ye almazlar’ dedi. ’Neden’ dedim. ’İki şeyden ötürü. Biri Japonya’da idam cezası kaldırılmadı. İkincisi de bizim şu anda borcumuzun milli gelirimize oranı yüzde 130’ dedi. ’Peki ne kadar?’ dedim. ’5 trilyon dolar’ dedi. Şimdi bizimkiler çıkıyor, siyasiler, ’efendim borçlar aldı başını gidiyor’ diyorlar. Borçlandık da ne oluyor? Şu anda borcumuz 220 milyar dolar. Ama milli gelirimize oranı sürekli düşüyor. İktidara geldiğimizde yüzde 91’di, şimdi yüzde 57.8. Neden, milli gelirim artıyor kardeşim. Milli gelirim şu anda 350 milyar dolar. Dünyanın 17. büyük ekonomisi haline gelen bir Türkiye var, bunu göremiyor musun? Hedefimiz en az 10 numarayı yakalamak. Oraya çıkacağız."

3 YILDA 5 BİN DOLARI YAKALADIK: 5 bin dolarlık kişi başına gelir hedefini 3 yılda yakaladıklarını belirten Erdoğan, bir sonraki 5 yılda bunu 10 bin dolara çıkaracaklarını ileri sürdü. Erdoğan, "Bu olur mu, olur. Türk milleti bunu başaramayacak da kim başaracak? Tarihte bu olmuş. Buradan ta Hint Okyanusu’na donanma göndermişsin. Böyle bir güce sahipsin. Şimdi de olur" dedi.

HAZMEDEMİYENLER VAR: "Bunları hazmedemeyenler, kendine güvenemeyenler yok mu, var. Afedersiniz, kendi korkaklıklarını, ürkekliklerini kalkıp bu iktidara mal etmek isteyenler yok mu, var. Önce onlar haddini bilmeli. Bu iktidar Allahtan başka kimseden korkmaz, bunu bilmeleri lazım. Bizim biri hakka, biri halka iki hesabımız var. Biz sürekli bu hesabı vermenin muhasebesini yapıyoruz."

KİMSEDEN KORKMUYORUZ:
Muhalefete ve dış politikaya da gönderme yapan Erdoğan, muhalefete "hadini bil" diye seslendi. Erdoğan, "biri hakka, diğeri halka iki hesabımız var. Allah’Tan başka kimseden korkmuyoruz" dedi ve geçmişi eleştirirken "Bunlar olmadıysa gelip, ’koskaca başbakan sana yakışıyor mu, burada yalan söylüyorsun’ deyin. Eskileri sandık denen mezara nasıl gömdüyseniz bizi de gömersiniz. Bu sizin en tabii hakkınız" diye konuştu.

Pisliğinizi temizliyoruz

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, ad vermeden ANAVATAN lideri Erkan Mumcu ile MHP lideri Devlet Bahçeli’yi hedef alarak, "Bizden öncekiler, Merkez Bankası’nda karşılıksız para basmıyorlar mıydı, zam zam hep bunları duymuyor muydunuz, faizlerin gecede yüzde 8 bine çıktığı günleri unutmayın. Kim vardı bu iktidarda, ANAP, MHP, DSP. Bu dönemde oldu bunlar. AKP iktidarı bu pislikleri temizliyor. Şu anda bu partilerin bazılarının başında olanlar, başkanvekilliğini, bakanlığını yapanlar, o dönemde bütün bunların içinde bulundular, ortağıydılar. Şimdi çıkıp sıkılmadan temizlik destanı anlatıyorlar. Durun bakalım, önce geçmişinizi temizleyin. Biz temizliyoruz" diye konuştu.

Bedavacılığa alışmasınlar diye ucuz konut yapıyoruz

HÜKÜMETİN
konut projelerini ve bu alandaki iddialı hedeflerini de anlatan Erdoğan, "Şu anda 156 bin konutun inşaatı devam ediyor. Yıl sonunda 200, önümüzdeki yıl sonunda 250 bine ulaşacağız. Bunlar 15-20 yıl vade ve 200-400 YTL aylık ödemelerle veriliyor. Yoksullara da peşinatsız aylık 100 YTL ödemeli konut yapıyoruz. Niye 100 YTL? Çünkü, bedavacılığa da alıştırmayalım. O kötü bir şey. Ona alıştırdığınız zaman bunun arkası gelmez. Ülkemizi gecekondulardan da kurtarmak istiyoruz. Şimdi kaçak gecekonduları yıkıyoruz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle