GeriEkonomi Borçlanmaya bütçe açığı sınırlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Borçlanmaya bütçe açığı sınırlaması

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, 1998 yılı bütçesinde devletin borçlanmasının, bütçe açığı ile sınırlandırıldığını açıkladı. Temizel, ‘‘Bu ancak, Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 15 artırılabilecek. Bono ve tahville borçlanma da buna dahildir’’ dedi. Temizel, bütçeye konulan harcamaların bu sınır içinde tutulması isteniyorsa, devlete sınırsız borçlanma imkanı verilmemesi gerektiğini ifade etti. 1998 yılı bütçesinin Meclis'e sunulması nedeniyle dün bir basın toplantısı düzenleyen Zekeriya Temizel, IMF'in bütçeye destek vermemesi için hiç bir neden olmadığını söyledi. 1998 yılı bütçe büyüklüğünün, 14 katrilyon 793 trilyon lira olarak öngörüldüğünü bildiren Temizel, yeni yılda ücretlileri kesinlikle enflasyona ezdirmeyeceklerini de söyledi.

Temizel, hiçbir önlem alınmaması halinde, ekonominin 1998'de çok kötü bir tablo ile karşı karşıya kalacağını belirtti. Temizel, önlem alınmaması halinde enflasyonun 3 haneli rakamlara ulaşacağını, gelir dağılımının daha da bozulacağını ifade etti.

ÖDENEKLİ YATIRIMLAR

1998 bütçesinde sadece ödeneği olan yatırımlara başlanacağını anlatan Temizel, ‘‘Ödeneği olmayan yatırımlara kesin olarak başlanmayacak. Türkiye, mutlaka yapması gereken yatırımları bütçesine koymuştur’’ dedi.

Özelleştirme gelirlerinin bütçede yer almadığını hatırlatan Temizel, Türkiye'nin, eğitim, sağlık gibi alanların özelleştirme gelirlerini bekleyecek lükse sahip olmadığını söyledi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının yılbaşından itibaren harcama planlarını yaparak Maliye Bakanlığı'na bildireceğini anlatan Temizel, ayrıca kamu haznedarlığı uygulamasının tavizsiz olarak işletileceğini bildirdi. Temizel, kamu haznedarlığının uygulanmaması sonucu, devletin yıllardan beri kendi parasına faiz ödediğini anlatırken, Merkez Bankası kanununda, devletin gelirlerinin, Merkez Bankası ya da muhabiri bir bankada toplanmasının yer aldığını kaydetti. Sosyal güvenlik kurumlarının harcamaları konusuna da değinen Temizel, primlerin yatırılmaması halinde, hastanelerde tedavi gören kişilerin ödemelerinin primini yatırmayan işverenlere gönderileceğini açıkladı.

MALİ ÖZERKLİK

Üniversitelerin özerkliğinin mali özerklikten geçtiğine dikkati çeken Temizel, bu yıl deneme niteliğinde olmak üzere, 5 üniversitenin ödeneğinin tümünü kendilerine vermeyi düşündüklerini bildirdi. Temizel, üniversitelere belli mülklerini kat karşılığı vermek dışında istedikleri gibi değerlendirme imkanını da sağlayacaklarını söylerken, ayrıca düzenleyecekleri yaz kurslarından harç da alabileceklerini ifade etti.

Yurtdışında özellikle lisansüstü eğitimle ilgili bir çok sorun olduğunu, yolsuzluk yaşandığını belirten Temizel, bu konuda da düzenlemeye gideceklerini bildirdi.

Zekeriya Temizel, 1998 bütçesinde vergi sorumluluğu getirdiklerini kaydederek, devlet adına toplanan vergileri, kurumların kendi finansmanı için kullanamayacaklarını söyledi. Vergi tahsilatını hızlandıran tebliği de hatırlatan Temizel, bununla devletin vergi borçlusu ile barıştığını, bu tür uygulamalara 1998'de de devam edeceklerini kaydetti.

Temizel, 1998 bütçesinde belediyelere aktarılacak olan payın 1.3 katrilyon lira olacağını belirtti.

Bütçe açığı 4 katrilyon

1998 yılı için konsolide bütçe harcamaları 14 katrilyon 793 trilyon lira olarak öngörülürken, konsolide bütçe gelirleri 10 katrilyon 800 trilyon lira, bütçe açığı 3 katrilyon 993 trilyon lira olarak hedeflendi. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in açıkladığı büyüklüklere göre, 1998 yılında faiz dışı bütçe harcamalarının 8 katrilyon 893 trilyon lira, personel harcamalarının 3.5 katrilyon lira, yatırım harcamalarının 1 katrilyon lira, iç ve dış borç faiz ödemelerinin 5.9 katrilyon lira, vergi gelirlerinin ise 8.9 katrilyon lira olarak gerçekleşmesi planlandı.

2000'de %3 enflasyon

ZEKERİYA Temizel'in verdiği bilgiye göre, 1998 bütçesinde büyüme hızı yüzde 3, ortalama tüketici fiyat artışı yüzde 64, yıl sonu enflasyonu yüzde 50 olarak alındı. Büyüme hızının 1999 yılında 4.4, 2000 yılında yüzde 4, ortalama enflasyonun 1999 yılında yüzde 35, 2000 yılında yüzde 10, yılsonu enflasyonunun ise 1999'da yüzde 20, 2000 yılında da yüzde 3 olarak gerçekleşmesi öngörülüyor. Bunların Türkiye için gerçekleştirilemeyecek büyüklükler olmadığını kaydeden Temizel, sözkonusu hedeflerin toplumda sıkıntı yaratmamak için, üç yıllık bir süre içinde gerçekleştirileceğini anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle