Bora İnşaat: İzin verilsin, Çeçenistan’da yarım işi bitirelim

Dilhun GENÇDAL-Murat DELİKLİTAŞ (DHA)
05.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çeçenistan’da 2008’den bu yana faaliyet gösteren ancak 2011’de yaşadığı finansal sorunlar nedeniyle faaliyetlerini durduran Bora İnşaat, yarım kalan inşaatlarını tamamlamak istiyor.

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov tarafından yanlış anlaşıldıklarını söyleyen Bora İnşaat Genel Müdürü Alper Suri, “Çeçenistan’da işlerimiz yolunda giderken, belli grupların Kadirov’u dolduruşa getirmesi bizim işlerimizi bozdu”dedi. Suri  bu süreci şöyle anlattı:

“Çeçenistan’a ilk gittiğimizde yapılacak işler için 396 milyon dolar para aldık. Kârımız 60 milyon dolar civarında oldu. Çeçenistan devleti bize, daha ileriki planda yapacağımız işler için de tarih vermişti ancak imzalanan sözleşme yoktu. Zaten tüm işlerimiz güvene dayalı ilerliyordu. Biz de yapacağımız işlere güvenerek, 40 milyon dolara yeni iş makineleri satın aldık. İstemediğimiz halde, sırf Kadirov’un ricası üzerine yarım kalan cami inşaatlarını tamamladık. Bizim dışımızda gerçekleşen faktörler de oldu ve işler aksadı” dedi. 40’a yakın inşaat işi yaptıklarını bunun da 15’inin yarıda kaldığını kaydeden Suri, bu projelerin tamamlanması için 15-20 milyon dolar gibi bir paraya ihtiyaç olduğunu söyledi. Suri, şöyle devam etti: “Bizim şu anda Çeçenistan’da 16, Türkiye’de ise 8 milyon dolarlık borcumuz var. 40 milyon doları geçen para yatırdığımız iş makinelerine şu anda el konulmuş durumda. Kadirov’a, bunların bir bölümünü rahatlıkla satıp, işleri bitiririz dedik ancak ne yazık ki bu fikre de yanaşmıyorlar. Yarım kalan işlerimizi tamamlayıp, teslim etmek istiyoruz. Kimsenin sandığı gibi Türkiye’de büyük bir servetim falan yok. 3.5 milyon dolarlık mal varlığım var. Bunun dışında benim veya yakınlarımın mal varlığına ulaşırlarsa, onları da hemen nakte çevireceğime söz veriyorum.”

Kadirov’un doğum gününde 2.5 milyon dolar harcadık

ALPER Suri, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov’un 5 Ekim’deki doğum günü için Hollywood sanatçılarını getirilmesiyle ilgili olarak “Organizasyonu verdi. 5 milyon dolara mal oldu. 2.5 milyon doları biz ödedik. Hilary Swank’e 300 bin dolar verildi” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı