GeriEkonomi Bonozede 1 milyar YTL’yi 60 günde alacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bonozede 1 milyar YTL’yi 60 günde alacak

Bonozede 1 milyar YTL’yi 60 günde alacak
refid:6936846 ilişkili resim dosyası

Uzan Grubu’na bağlıyken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararıyla el konulup, hemen tasfiyesine gidilen, bu sırada dünya bankacılık tarihinin en büyük skandalı ortaya çıkarılan İmar Bankası’ndan bono satın almış olan yaklaşık 22 bin İmarzedeye yapılacak ödeme için gereken Bakanlar Kurulu Kararı çıktı.

Karara göre, toplam 1 milyar YTL’nin üzerinde tutması beklenen ödeme için, 20 gün içinde başvurular alınacak. Ödeme 60 gün içinde yapılacak. Karar uyarınca, banka tarafından toplanan işlem tutarları ve bu Kararın ilgili maddesi uyarınca işleyecek faizleri, bu karar hükümlerine göre başvuran hak sahiplerine, belirlenen taahhütname ve ibraname ödeme sırasında Ziraat Bankası tarafından alınmak kaydıyla, Fon aracılığıyla ödenecek. Bu karar kapsamında kesinleşmiş idari yargı kararlarına dayanan her türlü ödemeler, hak sahiplerinin kesinleşme şerhli ilam ve istenen belgelerle birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) ayrı ayrı yapacakları yazılı başvuru üzerine, anılan idarelerin Fon’a yapacakları ortak bildirimin ardından, Fon tarafından ödeme tarihine kadar hesaplanacak faizleri ile birlikte Ziraat Bankası’na, bu banka nezdinde açılacak vadesiz hesaplara 60 gün içinde aktarılacak. Hak sahibi adına, Ziraat Bankası’nda açılan hesaba paranın aktarılması ödeme hükmünde olacak. Eksik bilgi ve belge içeren başvurulara ilişkin ödeme, eksiklerin tamamlanmasından sonra başlayacak. Bonozedelerinden elinde alacağın varlığını gösteren herhangi bir belge bulunmayan veya ibraz edemeyen talep sahiplerinin, hak sahipliğinin ve alacak tutarının tespitinde, banka kayıtları esas alınacak. Yapılacak ödeme talepleri Hazine tarafından sağlanan kaynakla karşılanacak. Kararın uygulanmasında karşılaşılan tereddütleri gidermeye TMSF’nin ilgili olduğu Bakan (Abdüllatif Şener) yetkili olacak.

Faiz hesabı 19 Ocak 2004’ten başlıyor

İmar Bankası’nın bonozedelerine ödemelerde anapara olarak işlem tutarı esas alınacak. Söz konusu tutara, 19 Ocak 2004 tarihinden, başvuru süresinin son gününe kadar (20 günlük sürenin bitimi), Türkiye İstatistik Kurumu’nca 20 günlük sürenin son günü itibarıyla açıklanmış en son Tüketici Fiyat Endeks sayısının, tahakkuk dönemi başlangıç tarihinde açıklanmış en son Tüketici Fiyat Endeks sayısına bölünmesi ile bulunan oran üzerinden faiz verilecek.

Herhangi bir sebeple TMSF’ye borçlu olanların bu karar kapsamındaki alacakları, öncelikle Fon’a olan borçlarına mahsup edilecek.

Eksik bilgi ve belge içeren başvurulara ilişkin ödeme süreleri, eksik bilgi ve belgelerin tamamlanmasından sonra başlayacak.

Bu karar uyarınca yapılacak ödeme talepleri Hazine Müsteşarlığı tarafından sağlanan kaynakla karşılanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle