Bono’nun karısı ‘Çıplak’ parfüm kavgasını kaybetti

Hürriyet Haber
22.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

İrlandalı rock grubu ‘U2’nun ünlü solisti Bono’nun karısı Alison Hewson, ‘Çıplak’ markalı parfüm kavgasını kaybetti.

‘NUDE’ (Çıplak) markasının isim hakkı için ünlü moda tasarımcısı Stella McCartney ili mahkemelik olan Hewson, kaybeden taraf oldu. Bono’nun eşiyle girdiği marka savaşından zaferle çıkan McCartney ise ‘STELLANUDE’ adlı yeni parfümünü en kısa sürede piyasaya sunacağını açıkladı.

Avrupa’da tescil etti

Hewson ile McCartney arasındaki marka tescil savaşı Hewson’un sahip olduğu ‘Nude Brands Limited’ (NBL) adlı şirketin açtığı davayla başladı. Avrupa Birliği’ne yaptığı başvuruyla büyük harflerle yazılı ‘NUDE’ markasının isim hakkını elinde bulunduran NBL, ‘STELLANUDE’ adıyla piyasa sunulacak olan parfümün şirketin marka haklarını ihlal ettiği iddiasıyla yüksek mahkemeye başvuruda bulundu.

Milyonlarca dolar zarar

Hewson, sahibi olduğu NBL şirketi aracılığıyla tüm dünyada piyasaya sunulan moda tasarımcısı McCartney’nin parfümünün satışını Avrupa’da durdurmak istedi. Ancak mahkeme, tüm dünyada satılan parfümün AVrupa’da satışının durdurulması talebini oluşturacağı maddi zararın büyüklüğü nedeniyle kabul etmedi. Böylece, dünya kozmetik devi L’Oreal bünyesindeki YSL Beaute Limited şirketine lisansıyla üretim yaptıran McCartney’in 6.8 milyar dolar değerindeki ‘STELLANUDE’ markası milyonlarca dolarlık zarardan kurtuldu.

Parfüm üretmedi

Mahkeme, parfümün piyasaya sunulmasını durdurmadı ama marka tescil hakkının ihlaliyle ilgili dava da henüz sonuçlanmadı. İki tarafın bir anlaşmaya varabileceği kaydediliyor. Nemlendirci, rimel, makyaj temizleyici gibi birçok ürünü satan NBL, şimdiye kadar ‘NUDE’ markasını kullanarak parfüm üretmedi. NBL mahkemeye yaptığı başvuruda, ‘NUDE’ markasıyla bir parfümü piyasa çıkarmayı planladığını belirtti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı