GeriEkonomi Bono faizi yüzde 90'nın altına indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bono faizi yüzde 90'nın altına indi

Hazine'nin 27 Ekim'de yapacağı 356 günlük ihalenin vade ve miktarında aniden değişikliğe gitmesiyle faizlerde başlayan düşüş sürüyor. Bankalar tarafından ‘‘şeffaflığın ihlali’’ olarak nitelendirilen Hazine'nin söz konusu açıklamasının ardından önceki gün yüzde 91'e kadar gerileyen bono oranları dün yüzde 90'nin da altına indi. Piyasada en fazla işlem gören 29 Temmuz 1998 vadeli kağıtlarda oranlar dün iki puan daha geriledi ve yüzde 89'a kadar indi. Hükümetin 1998 enflasyonunda öngördüğü yüzde 50'lik hedefin de piyasada yarattığı olumlu havanın etkisiyle bono oranlarındaki düşüşün sürmesi bekleniyor. Faizlerde düne kadar yüzde 90 olarak konuşulan alt nokta için bankacılar da yüzde 85'ten sözetmeye başladılar.

Bazı bankacılar, Hazine'nin vadeyi birden bire 111 güne indirmesinin piyasalarda oluşmaya başlayan güveni sarstığı görüşündeler. Hazine'nin ihaleye çok kısa süre kala vadeyi değiştirmesinin, ihaleye katılımı azaltabileceği de konuşuluyor. Bono oranlarındaki düşüş sürerken, gecelik faizler dün biraz yükseldi. Önceki gün yüzde 70 seviyesine kadar gerileyen gecelik repo dün tekrar yüzde 75'e yükseldi. Gecelik oranların artması piyasadaki nakit ihtiyacına bağlanıyor.

Döviz cephesi ise dün dış borsalarda doların tekrar atağa geçerek, 1.79 markı aşmasıyla hareketliydi. Merkez Bankası, paritenin yükselmesine paralel doların devir kurunu sabah saatlerinde 182 bin liranın üzerine çıkardı ve 182 bin 30 lira olarak belirledi. Gün içinde doların 1.79 markın altına inmesiyle Merkez Bankası da devir kurunu 182 bin liranın altına düşürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle