GeriEkonomi Bono faizi tek haneye oturdu Merkez’e ‘yine indir’ mesajı gitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bono faizi tek haneye oturdu Merkez’e ‘yine indir’ mesajı gitti

Merkez Bankası’nın ‘tek haneli faiz için konjonktür uygun’ mesajını alarak 4 Ağustos’ta tek haneye inen bono faizi, dün de ilk kez kapanışı 9.89 ile tek haneden yaptı. Yılbaşında yüzde 16 düzeyinde olan bu oran, gün içinde 9.81’e kadar indi. Global risk iştahındaki artışın da desteklediği bu düşüşle piyasa, Merkez Bankası’na “18 Ağustos’taki toplantıda faizi düşür” mesajı da verdi.

BONO faizi 4 Ağustos’ta yüzde 9.92 ile gördüğü tarihi dip düzeyini dün yüzde 9.81 ile yeniledi. Böylece piyasa, Merkez Bankası’na ‘faizde indirim bekliyoruz’ mesajı verdi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören 11 Mayıs 2011 vadeli tahvilin bileşik faizi yüzde 9.89’dan kapandı. Böylece bono faizi tarihinde ilk kez tek haneli seviyeden kapanış yaparken, küresel krizin Türkiye’de kendisini hissettirdiği 15 Eylül’deki 20’li düzeye göre 10 puandan fazla düşüş kaydetti.
Tek hanede kalabilir
Önümüzdeki hafta salı günü yapılacak Para Politikası Kurulu’ toplantısından önce gerçekleşen, yüzde 9.89’luk tarihi oranın en büyük dayanağı ise Merkez Bankası olarak gösteriliyor. Kasım 2008’den bu yana faizde 850 büz puanlık indirime giden Merkez Bankası’nın yönetiminin verdiği mesajları çok yakından takip eden piyasa, yönünü buna göre belirliyor. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz iki hafta önce “Mevcut konjonktür piyasa faizlerinin tek haneli oranlara inmesi ve 3 yıllık tahmin ufku boyunca bu düzeylerde kalabilmesi için önemli bir fırsat sunuyor” sözlerinin etkisi hâlâ sürüyor. Yılmaz’ın bu sözlerinin ardından, TL’ye olan yurtiçi ve yurtdışı talep artış göstermiş, 4 Ağustos’ta da bono bileşik faizi tarihinde ilk kez gün içinde yüzde 9.92 seviyesine inmişti. Ancak faiz bu seviyede tutunamamıştı.
Risk iştahı arttı
Bu arada global piyasalarda artan risk iştahı da gösterge faizin tek hanelere inmesinde önemli bir etken oldu. Önceki gün ABD Merkez Bankası’nın (FED) ‘kısa vadede faiz artırımı olmayacak’ şeklindeki mesajı, yurtdışı piyasalarda olumlu rüzgar estirirken, bu hava Türkiye’ye de yansıdı. Artan risk iştahıyla birlikte, TL’ye olan talepde de artış görüldü. Haftanın son işlem gününde piyasa önümüzdeki hafta salı günü Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği faiz toplantısının beklentisini fiyatlamaya başladı. Piyasada 0.25 puanlık indirim beklenirken, dün 0.50 puana kadar bir indirim üzerine beklentiler oluşmaya başladı. Bu beklenti yabancı ve yerli yatırımcının TL’de pozisyonlarını artırmasını sağladı ve bono piyasası açılışın hemen ardından hareketlendi.
Tek haneli ilk kapanış
Piyasada yüzde 10’un altında açılışla başlayan gösterge bono bileşik faizi yüzde 9.89 düzeyinden kapanış yaparak tarihte ilk kez tek haneli seviye oturmuş oldu. Pazartesi valörlü işlemlerde devam eden taleple birlikte faiz yüzde 9.81’e kadar gerileyerek tarihi dip seviyesini yeniledi.

Piyasa orta vadeli programı bekliyor

MERKEZ Bankası’nın faiz tutumunu ve Başkan Durmuş Yılmaz’ın sözlerini referans alan piyasa, Orta Vadeli Program’ın da bir an önce ortaya çıkmasını bekliyor. Hükümetin aylardır üzerinde çalıştığı Orta Vadeli Program, piyasa faizlerinin politika faizleriyle uyumlu bir şekilde tek hanede kalmasının ön koşulu olarak kabul ediliyor. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan, “Son 2 aydır yoğun bir şekilde 2010, 2011 ve 2012 için çalışıyoruz. Bu Orta Vadeli Program Türkiye’nin krizden çıkış stratejisi olacak” diyerek, iddialı bir çalışma içinde olduklarını söylerken, Merkez bu programın bir an önce kamuoyuyla paylaşılmasını istiyor. Yılmaz, konuşmalarında, tek haneli faizin koşulu olarak ‘güvenilir ve inandırıcı programın gerekliliğini’ dile getiriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle