GeriEkonomi Bomonti Bira Fabrikası'na en yüksek teklif Global'den
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bomonti Bira Fabrikası'na en yüksek teklif Global'den

Kültür ve Turizm Bakanlığının Turizm Yatırımcılarına Kamu Arazisi Tahsis Şartnamesi çerçevesinde düzenlediği "Bomonti Turizm Merkezi" ihalesini 12.75 milyon YTL ile en yüksek teklifi veren Global Yatırım Holding kazandı.

Şişli Bomonti’de bulunan Tekel’in tarihi bira fabrikası 49 yıllığına yap işlet devret modeli çerçevesinde ihaleye çıktı. İhale kapsamında, Tekel bira fabrikasının restore edilerek bir otel ve kongre merkezi haline getirilmesi planlanıyor. İhaleyi alan şirketin toplam 235 milyon YTL’lik yatırımı yapması öngörülüyor.

Bakanlık, bira fabrikasının aslına uygun olarak restore edildikten sonra 3 bin 500 kişilik kongre ve sergi merkeziyle bin yatak kapasiteli, 5 yıldızlı otel yapılmasını istiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kurulacak otel ve kongre merkezinden “sosyal ve teknik altyapı geliştirme payı” olarak tanımlanan katkı payı alacak.

3.75 milyon YTL ile başlayan ihaleyi 18’inci turunda 12.75 milyon YTL ile en yüksek katkı payı teklifini veren Global Yatırım Holding kazandı.

Global Yatırım Holding'ten yapılan açıklamada, turizm ve gayrimenkul alanlarında yatırımlara önem verdiklerini belirterek, pek çok projeye imza atmayı hedefledikleri kaydedildi. Açıklamada, “Bomonti Turizm Merkezi” ihalesine ayrı bir önem verildiğine dikkat çekilerek, “Kentin bu denli merkezi bir yerinde konumlanan ve Cumhuriyet tarihinde modernleşmenin mihenk taşlarından biri olma özelliği taşıyan Tekel Bira Fabrikası’nda, yeniden başlayacak bir hayatın hem bölgeye; hem de turizme katma değer sağlayacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda; İstanbul’un Dünya Kültür Başkenti olma vizyonunu destekleyen projelere geliştirmeye devam edeceğiz” denildi.

BOMONTİ BİRA FABRİKASI

İstanbul'un en eski semtlerinden birine adını veren Bomonti Bira Fabrikası, Türkiye'deki ilk bira üretim tesisi olarak biliniyor. 1890 yılında İstanbul Feriköy'de bir bira fabrikası kuran İsviçreli Bomonti kardeşler, 1902 yılında işletmelerini bir dönem İstanbul Tekel Bira Fabrikası denilen şimdiki yerine taşıdılar. 1912'de Bomonti Nektar Şirketleri birleşerek Bomonti-Nektar Birleşik Bira Fabrikaları şirketini kurdu. Fabrika 1938’de Tekel’in yönetimine girdi. Tekel tarafından bira fabrikası olarak kullanılan bina, 1991'de boşaltıldı ve o tarihten bu yana kullanılmıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle