Bölgesel Fed başkanları konuştu, dolar düştü

Barış BALCI
23.09.2013 - 17:11 | Son Güncelleme:

Bugün 2 TL'ye yaklaşan dolar Atlanta ve New York Fed başkanlarının konuşmalarının ardından sakinleşerek 1.99 TL'nin altına geriledi. Borsada ise günlük yüzde 1'i aşkın kayıp yaşandı.

Geçtiğimiz hafta piyasalarda Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alım programına aylık 85 milyar dolarlık miktarla devam etmesi kararı damgasını vurmuştu. Borsa bir günde yüzde 6,44 artarken dolar da TL karşısında yüzde 3 düşerek 1.94 TL’nin altına kadar gerilemişti. Ancak St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın “ekonomik verilere göre tahvil alımı Ekim’de gündeme gelebilir” açıklaması dolar ve borsayı yeniden dalgalandırdı

Bugün dolar bu açıklamaların etkisinde 1.9940 TL ile 2 TL seviyesine yaklaştı. Dolardaki bu yükseliş borsada ikinci seansta düşüş yaşanmasına yol açtı. Borsa bir ara yüzde 1'in üstünde kayıp yaşayarak 77 bin puanın altına geriledi.

Ancak ikinci seans sonuna doğru New York Fed Başkanı William Dudley ve Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart’ın yeni açıklamaları dolar kurunu kısmen rahatlattı. İki başkan da tahvil alım azaltımının ağırlıklı olarak işgücü piyasasına yönelik iyileşmelere bağlı olduğunu söyledi. Bu açıklamalar üzerine dolar 1.99'un altına gerilerken piyasa kapanışında 1.9850 TL’ye geriledi. Borsa ise kapanışta yüzde 1.35 düşüşle 76 bin 807 puan seviyesinde dengelendi.

ÇARŞAMBA KRİTİK GÜN
Fed Başkanı Ben Bernanke’nin meşhur tahvil alımının devamına işaret eden Eylül konuşmasını analiz eden uzmanlar Türkiye için de en önemli verilerin ABD yeni konut satışları, haftalık perakende satış verileri ve tarım dışı istihdam olacağını belirtiyor. Bunlardan en yakını 25 Eylül Çarşamba günü açıklanacak yeni konut satışları olacak. Beklenen 425 adet yeni konut satışı rakamı aşılırsa tahvil azaltımına bir adım daha yaklaşılacak. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Burak Saltoğlu eğer konut piyasasında tutarlı bir olumlu trend yakalanabilirse bunun FED açısından çok önemli olacağını belirtiyor. Saltoğlu "FED tahvil alımını sınırlamaya yönelik destek bulabilir. Ancak, sadece çarşamba gelecek veri kendi başına bu tür bir eğilimi oluşturmayacaktır. TC Merkez Bankası çok istisnai bir dalgalanma olmadığı surece faiz ve likidite politikasını değiştirmez. Eğer dalgalanma çok olursa döviz likiditesine ilişkin bir hamle yapabilir" dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı