GeriEkonomi Böke: Kayıt dışını kayda alırsak 100 milyar gelir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Böke: Kayıt dışını kayda alırsak 100 milyar gelir

Böke: Kayıt dışını kayda alırsak 100 milyar gelir
refid:28800854-spot ilişkili resim dosyası

CHP’nin seçim beyannamesi ile açıkladığı seçim vaatlerine nereden kaynak bulunacağına CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke açıklık getirdi.

Böke kaynakları şöyle sıraladı: “Büyümenin yüzde 3’ten 6’ya çıkması ile elde edilecek 60 milyar lira, kayıtdışılığın kayda alınması ile 100 milyar lira, kamu ihalelerinin açık ihale sistemine geçmesi ile 4.5 milyar lira, BTK’nın sansür ile ilgili görevlerini bırakması ile 1 milyar lira, YÖK’ün kaldırılması ile 40 milyon lira, örtülü ödeneğin kaldırılması ile 2 milyar lira, araç kiralamalarına son verilmesi ile 1 milyar lira, üst gelir gruplarına vergi ve yabancı sermayenin tekrar Türkiye’ye gelmesi ile karşılanacak.” İlk 100 gün içinde emekliye çifte ikramiyenin 24 milyar liralık yük getireceğini söyleyen Böke, aile sigortası yasasının ilk 100 gün içinde çıkarılacağını ancak maliyetinin 4 yıla yayılacağını söyledi.

BEKLENEN 3.7 MİLYON AİLE
Aile sigortasının maliyetinin 24 milyar lira olduğunu belirten Böke, şu anda milli gelirin yüzde 1.35’i olan oranın 2.57’ye çıkarılmasının hedeflendiğini dile getirdi. Öncelikle gelir tespiti yapılacağını anlatan Böke, 3 milyon 755 bin hanenin aile sigortası kapsamına girmesinin beklendiğini söyledi. Böylece 16 milyon 700 bin kişinin sosyal yardım alacağını ifade eden Böke, 500 liranın altında geliri olan herkese yardımda bulunulacağını, geliri 250 liranın altında olanlara daha fazla yardım yapılacağını dile getirdi.
Çiftçiye mazot için, “Yatlara değil, çiftçiye vereceğiz” diyen Böke, asgari ücretin 1.500 lira olması ile ilgili ise, kaldırılan vergi nedeniyle 7 milyar liralık yük olacağını, bunun harcamaya gideceğini, sosyal yardımları artırırken asgari ücretin artırılmasının cazibe yaratacağını söyledi.

İŞTE CHP’NİN 10 KAYNAĞI

1- Büyümenin yüzde 3’den 6’ya çıkması ile 60 milyar liralık gelirden kamuya gelecek pay,
2- Kayıt dışılığın kayıt altına alınması ile 100 milyar lira,
3- Kamu ihalelerinin açık ihale sistemine geçmesi ile 4.5 milyar lira,
4- BTK’nın sansür görevine son verilecek, 1 milyar lira tasarruf sağlanacak.
5- YÖK’ün kaldırılması 40 milyon lira,
6- Örtülü ödeneğin kaldırılması ile 2 milyar lira,
7- Araç kiralamalarına son verilmesi 1 milyar lira,
8- Üst gelir gruplarına kazanca dayalı vergi,
9- 4 temelli program, hukuk ve demokrasi adımları ile 20 milyar dolarlık yeni yabancı yatırım.
10- Saray’a yeni harcamalar yapılmayacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle