GeriEkonomi BoJ faiz kararını açıkladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BoJ faiz kararını açıkladı

BoJ faiz kararını açıkladı

Japonya Merkez Bankası para politikasında değişikliğe gitmedi. Karar bire karşı sekiz oyla alındı.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) bugün sona eren politika toplantısında mevcut mali yılda enflasyon tahminini hafifçe düşürse de para politikasını değiştirmedi. Böylece ekonomide güçlü bir toparlanmanın enflasyonu yüzde 2 hedefine kademeli şekilde ivmelendireceği sinyalini verdi.

Ancak yeni yönetim kurulu üyesi Goushi Kataoka, BoJ yönetim kurulunun faiz hedefini sürdürme kararına karşı çıkarak, 15 yıllık Japonya devlet tahvili getirilerinin yüzde 0.2'nin altında kalmasını sağlamak için BoJ'un devlet tahvili alması gerektiğini söyledi. BoJ'un para politikası kararı üzerine yaptığı açıklamaya göre, Kataoka "Fiyat hedefine ulaşılması ile ilgili zamanlamada iç faktörlerden dolayı gecikme olursa, BoJ ek gevşeme önlemleri almalı" dedi.

Kataoka, ekonomiye verilen desteği en yüksek seviyeye çıkarma gibi bir öneride bulunmazken, geçen ay para politikasının sabit bırakılmasına karşı oy kullanma kararının ardından bu yöndeki beklentileri karşılıksız bıraktı.

BoJ, bankaların merkez bankasında tuttukları rezervlere uygulanan yüzde -0.1 faizde değişiklik yapmadı. BoJ 10 yıllık devlet tahvilleri için getiri hedefini yaklaşık yüzde sıfır seviyesinde tuttu.

Faiz oranlarının korunması kararı bire karşı sekiz oyla alındı.

BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda para politikası kararı ile ilgili 09.30'da bir basın toplantısı düzenleyecek.

 

 

Siyaset Dolar/TL fiyatını belirleyecek | Altınlanma Zamanı

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle