Boğazımdan Kızılay’ın tek kuruşu geçmesin

Mustafa KINALI
25.04.2004 - 01:56 | Son Güncelleme:

Kızılay’ın yeni Genel Başkanı Talat Yılmaz, Ankara dışı geziler başta olmak üzere, çay-kahve parası dahil harcamalarının tamamını cebinden yaptığını belirtti. Yılmaz, ‘Ne benim, ne de çocuklarımın boğazından Kızılay’ın tek kuruşu geçmesin’ dedi.

KIZILAY’ın yeni Genel Başkanı Talat Yılmaz, son yıllarda imaj kaybına uğrayan kurumunu Hürriyet’e anlattı. İş dünyasından gelen, ANAP’ın Türk politikasına damgasını vurduğu yıllarda ANAP İstanbul İl Teşkilatı’nda Semra Özal’a rakip olan Talat Yılmaz, yaptıkları çalışmalarla kurumda imaj kaybının durduğunu söyledi.

Çay kahve parasını cebinden ödeyen, Ankara dışındaki gezilerinde bile uçak parasını, kaldığı otelin ücretini kuruma ödetmeyen, makam otosu yerine kendi arabasını kullanan Talat Yılmaz, kurumun hakettiği saygınlığı yeniden alması için herkesin üzerine düşen görevi yapmasını istedi. ‘Ne benim, ne çocuklarımın boğazından Kızılay’ın tek kuruş parası geçmesin’ diyen Yılmaz, kurumun düştüğü durumu ise ‘Bağışlarla personel parası öder duruma gelmişiz’ dedi.

Yılmaz, Kızılay’ın yeni imajı ve yapılanması için düşündüklerini anlatırken şunları söyledi:

İMAJ KAYBI DURDU:

Kızılay’ın 2 bin personeli var. Yıllık personel gideri maaş, primleri, çadır, yiyecek, giyecek alımları, hepsi 33 trilyon lirayı buluyor. Sadece, ülkemizde yaşanan son sel felaketlerinde 1 trilyon harcadık. Son Erzurum depremine 4 trilyonluk çadır, battaniye, yiyecek giyecek gönderdik. Çadır ve battaniyelerin ne kadarının geri döneceği de henüz belli olmadı. Son felaketlerdeki gayretlerimiz takdir topladı. İmaj kaybı yok, artık bağışlar var. İmajımız yeniden yükselişe geçti.

YARDIMI, KIZILAY’DAN YAPIN:

Kızılay, afetlerle direkt ilgili tek kuruluş. Fakirler başta olmak üzere, çeşitli yollardan ihtiyaç sahiplerine yardım yapmak isteyenler, bu yardımları bizim kanalımızdan yapsınlar. Hem yardımın nereye gittiğini çok iyi bilecekler, hem de Kızılay’ın imajına katkıda bulunacaklar. Çünkü biz en iyi malı, en ucuza almaya çalışırız.

GAYRİMENKULLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ:

Vaniköy’deki köşkü satışa çıkardık. Ankara’daki ABD Büyükelçiliğinin arkasında bulunan Renda Köşkü’nü de kiralıyoruz. Kızılay Meydanı’ndaki 46 bin metrekare kapalı alana sahip çarşının inşaat sorununu da çözmek üzereyiz. İstanbul Haseki’deki Halide Edip Adıvar Köşkü ile yanındaki bir binamızı restore ederek, bu alanda yeni bir bina yapacağız. Kayıtlı arsa, tarla, arazi, bina gibi 3 bin 500 gayrimenkulümüz var. Bunlardan ancak 1500’ü değerlendirilebilir nitelikte. Yap-işlet, yap-işlet-devret ya da kat karşılığı gibi çeşitli yöntemlerle bunları değerlendireceğiz. Mesela getirisi olmayan daireler var, bunları satacağız. Ancak, gayrimenkullerin, ekspertiz çalışmasını daha tam yapamadık. Gerçek değerini de henüz bilmiyoruz.

ŞEFFAFLIK, İLKEMİZ:

Sivil toplum örgütleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ile çok iyi bir diyaloğumuz var. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın ‘şeffaflık’ isteklerine özenle riayet ediyoruz. Web, sayfamızda çalışmalarımızı herkes görebilir. Televizyonlarda ‘Kızılaycılık’ programları yaptırıyoruz. 11 Haziran’da Cuma hutbesinde, Kızılay’ın önemi anlatılacak. Buna benzer, halkımızın Kızılay’a ilgisinin devam etmesi için, çalışmalar yapıyoruz. Kızılay, ülkemizin en büyük afet kuruluşu. Hepimiz elbirliğiyle bu kurumu ayakta tutmalı, hakettiği değeri vermeliyiz.

40 bin çadırımız var Avrupa’da böylesi yok

KIZILAY Genel Başkanı Talat Yılmaz, Avrupa’nın ed büyük çadır stokunun Kızılay’da olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ‘İstanbul’da büyük bir deprem bekleniyor. Sadece İstanbul değil tüm yurdumuz için depremlere karşı, kendi çapımızda hazırlığımız var. İstanbul’daki depremin söylenildiği kadar büyük olması hepimizin korkusu. İnşallah böyle birşey yaşamayız. Yaşanırsa zaten sadece Kızılay değil, devlet bile altından kalkamaz. Avrupa’nın en büyük çadır stoku bizde. 40 bin çadır, 300 bin battaniyeye sahibiz. 200-250 bin kişinin geçici barınma, yeme-içme giderlerini karşılayabilecek konumdayız.’

1 milyon dolar verip akordeon çadır almışlar, işe yaramıyor

KIZILAY Genel Başkanı Talat Yılmaz, Kızılay’da israfın durdurulduğunu belirterek, şunları söyledi: ‘Artık bugün Kızılay’da israf yok, bağış var. Birçok büyük kuruluş artık bize gönül rahatlığıyla bağış yapıyor. Kızılay’da kötü bir yönetim vardı. Düşünün 1999 depreminden sonra ABD’den akordion çadır alınmış. Kağıt, mukavva gibi muhtevalı plastik çadır. 1296 adet alınmış ve 1 milyon 38 bin dolar ödenmiş. Hiçbir işe yaramıyor, depolarımızda duruyor. Bu arada depolarımızı da çağa uyduruyoruz. Ayrıca, Kartal’da modern, otomasyona geçmiş 44 bin açık, 7 bin metrekare kapalı alana sahip Marmara Bölgesi Lojistik Deposu’nu Mayıs ayında hizmete açacağız.

Renda Köşkü’ne ABD talip oldu

KIZILAY Genel Başkanı Talat Yılmaz, satılığa çıkardıkları Vaniköy’deki yalı ile kiraya verecekleri Ankara’daki Renda Köşkü’ne gelen taleplerle sevindi. Yılmaz, ‘Vaniköy’deki yalıya ciddi kuruluşlardan 6 teklif geldi, gelmeye de devam ediyor’ dedi. Yılmaz, daha önce 3 trilyon 750 milyar liraya satışa çıkarılan ancak alıcı bulunamayan Vaniköy’deki yalıyı, yeni ihale ile ‘En yüksek fiyatı verene’ satacaklarını söyledi. Yılmaz, kiraya verilecek Renda Köşkü için ilk talip olanlardan birinin ABD Büyükelçiliği olduğunu, ayrıca 10 firmanın, yıllık kirasının 20 bin dolardan (yaklaşık 28 milyar lira) aşağı düşmeyeceğini tahmin ettikleri köşkle ilgilendiğini söyledi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı