GeriEkonomi Boğaz'a su tüneli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boğaz'a su tüneli

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Doğan Altınbilek, Büyük Melen Sistemi Projesi kapsamında yürütülen ‘‘Boğaziçi Tüneli Projesi’’nin, uluslararası ön seçim ihalesine çıkarıldığını bildirerek, ihalenin bu ay içinde sonuçlanacağını söyledi.

Altınbilek açıklamasında, İstanbul’un 2040 yılına kadar içmesuyu ihtiyacının karşılanması için, 1996 yılında proje çalışmaları başlatılan ‘‘Büyük Melen Sistemi Projesi’’nin adım adım hayata geçirildiğini kaydetti.

Bu proje kapsamında yapılacak 11 ayrı inşaat ve imalat ihalesinden en büyüğü olan ‘‘Boğaziçi Tüneli Projesi’’nin, DSİ tarafından uluslararası ön seçim ihalesine çıkarıldığını hatırlatan Altınbilek, bu ihaleye 15 dolayında firmanın katıldığını, Ocak ayında sonuçlandırılacak ön seçim ihalesinin ardından, nihai ihalenin Mayıs ayında yapılacağını ifade etti.

Melen Çayı’ndan alınacak 8,5 metreküp/saniyelik suyun, 170 kilometre uzunluğunda ve 2,5 metre çapında çelik boru hattı ile İstanbul Boğazı’na ulaştırılacağını anlatan Altınbilek, İstanbul Boğazı’nda açılacak olan tünel hakkında şu bilgileri verdi:

‘‘Melen Çayı’ndan alınan suyun Avrupa yakasına aktarılması için boğazın altında 5 bin 500 metre uzunluğunda ve 5,4 metre çapında bir tünel açılacak. Deniz seviyesinden 135 metre aşağıda açılacak olan tünelde daha sonra beton dolgu yapılarak, tünelin çapı 4 metreye indirilecek.’’

Büyük Melen Sistemi Projesi ile İstanbul’a Melen Çayı’ndan yılda bir milyar 180 milyon metreküp içmesuyu sağlanmasının planlandığını bildiren Altınbilek, projenin 4 etapta gerçekleştirileceğini söyledi.

Altınbilek, projenin tamamının bir milyar 181 milyon dolara mal olacağını, bu paranın 519 milyon dolarlık bölümünün iç, 662 milyon dolarlık bölümünün ise dış kaynaklı kredi olarak sağlanacağını bildirdi.

Proje için bugüne kadar Japonya’dan 95 milyar Yen kredi sağlandığını söyleyen Altınbilek, proje ile ilgili olarak 11 ayrı işten 5’inin ön seçim ihalesine çıkarıldığını, bunlardan en önemli bölümünü ise ‘‘Boğaziçi Tünel Projesi’’nin oluşturduğunu sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle