GeriEkonomi Boğaz, Guangzhou’dan sonra Bangkok’a uzanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boğaz, Guangzhou’dan sonra Bangkok’a uzanıyor

Boğaz, Guangzhou’dan sonra Bangkok’a uzanıyor
refid:24465261 ilişkili resim dosyası

Çin’in Guangzhou kentinde alkolsüz, helal Türk yemeği konseptiyle Arap ve Türk tüketicilerin gözdesi olan Bosphorus, Çin’in Yiwu şehrinde ve Tayland’ın başkenti Bangkok’ta da restoran açıyor.

Çin’in Guangzhou kentinde uzun süre sıradan bir dönerciyken 4 ay önce kendini yenileyen Bosphorus, Uzakdoğu’da yeni bir trend yaratmanın peşinde. Alkolsüz konseptiyle ve helal et taahhüdüyle dikkat çeken Bosphorus, şehirde yaşayan Arap, Türk ve Avrupalıların gözde mekanı olunca zincirleşme kararı aldı. Guangzhou’da iki şubesi olan Bosphorus, Çin’in Yiwu kentinde restoran açma hazırlığında. Mardinli Mahmut Aykut ve Bingöllü Mehmet Söyler’in yarattığı konsept, Türkiye’de de son dönemde artan alkolsüz eğlence mekânlarını hatırlattı.

TÜRK YEMEĞİ TANITILIYOR

Daha önce Çin’de mankenlik yapan Mehmet Söyler, ilk Bosphorus restoranını Mardinli Mamut Aykut’un açtığını, ikinci şubede ortak olduklarını söyledi. Mehmet Söyler, yeni konseptlerini şöyle anlattı: “Bizde bir dönerciden kebapçıdan fazlası var burada. Türk yemekleri, sulu tencere yemekleri, kebaplar, mezeler… Burada bir anlamda Türk yemeklerinin tanıtımını yapıyoruz. 20’si Türk, 70’i Çinli toplam 90 çalışanımız var. Türkiye’den gelenler çalışanların bazısı Adanalı bazısı Mardinli.”

ARAPLARA İFTAR VE SAHUR


Guangzhou’da 100 bin Arap ve 400 de Türk olduğunu hatırlatan Söyler, “Öncelikle onlar bizim Türk mutfağını çok beğeniyor. Bizim konseptimiz alkolsüz. Bu kesim çok ilgi gösteriyor. Nargile de var bizde. Çin’in Yiwu şehrihde ve Tayland’ın başkenti Bangkok’ta da restoran açıyoruz” dedi. Ramazan dolayısıyla iftar ve sahur programları olduğunu ve şehirdeki Müslüman nüfusun çok ilgi gösterdiğini anlatan Söyler, “Helal etlerimiz de tercih nedeni. İlk şubemizin yüzde 80 müşterisi Arap. Ramazan’da saat 03.00’e kadar açığız ve Türk ve Araplar buraya sahura geliyor. Burası nemli ve sıcak havası nedeniyle insanların geç uyuduğu bir şehir” diye konuştu. Söyler, sadece Arap ve Türkler değil, şehirdeki Çinli ve Avrupalıların da sık sık ziyaret ettiğini anlattı.

Mado Çin yolcusu

TÜRKİYE’nin Guangzhou Başkonsolusu Burak Ali Karacan, Mado’nun yakın zamanda Guangzhou’da şube açmak için yer baktığını söyledi. Birkaç yerle ilgilenen Mado’nun kısa sürede Çin operasyon için karar vereceği öğrenildi. Gezi Parkı eylemlerinde boykot tepkisiyle karşılaşan Mado’nun gözünü Çin’e çevirmesi ilginç bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle