GeriEkonomi Boeing, Türkiye’de 20 tedarikçiye ulaştı hepsi ‘kaya gibi’ çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boeing, Türkiye’de 20 tedarikçiye ulaştı hepsi ‘kaya gibi’ çıktı

Boeing, Türkiye’de 20 tedarikçiye ulaştı hepsi ‘kaya gibi’ çıktı
refid:13116556 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de 10’uncu yılını kutlayan uzay ve havacılık sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden Amerikan Boeing’in Türkiye Başkanı Greg Pepin, Türkiye’de 20 tedarikçi firma ile çalıştıklarını ve bu firmaların kriz döneminde ‘kaya gibi sağlam’ olduklarını söyledi.

Kriz döneminde bir çok ülkede tedarikçilerle sorun yaşadıklarını ifade eden Pepin, “Türkiye’deki işimizden tatmin oluyoruz, sorun yaşamadık. Türk firmaları kaya gibi sağlam. Yeni parçalar üretmek için başka firmaların da arayışı içindeyiz” dedi. Boeing’in Türkiye’yi sevdiğini ve çok büyük potansiyel gördüğünü belirten Pepin, 3 yıl içinde bir kaç yüz milyon dolarlık daha iş hacmi yaratacaklarını açıkladı.
Hedef değişmedi
Boeing’in Türkiye’deki savunma ile ilgili projelerinin değerinin 1.2 milyar dolar olduğunu anlatan Pepin, krizde bu hedeflerinde herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi. Bu projenin 2003’de başlayıp 10 yıllık süreci kapsadığını kaydeden Pepin, bin kişiye istihdam sağlandığı bilgisini verdi. Türkiye’de iş yaratmayı sorumluluk olarak gördüklerini de bildiren Pepin, Türkiye’deki iş kapasitesiyle ilgili şunları söyledi:
“İşin kolayına kaçsaydık sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’de şirketler bulurduk. Biz iş kapasitesini Türkiye’nin birçok bölgesine dağıtmak için sorumluluk aldık. Eskişehir, Konya, Kayseri’de de çalışıyoruz. Bugün 20 Türk şirketi Boeing için parça üretiyor. Çok ileri teknoloji uçağımız olan 787 için kanadın bir parçasını, 747 için de iniş takımlarının kapakları üretiliyor. Örneğin TAI ilk başladığında ayda 30-40 parça üretiyordu, şu anda 20 bin parça üretiyor. Bu da Türk şirketlerinin neler yapabileceğini gösteriyor. ”
Sosyal sorumluluk
Kendilerini Türkiye’nin sorumlu bir üyesi olarak gördüklerini söyleyen Pepin, Türkiye’deki sosyal sorumluluk projeleri hakkında şöyle konuştu: “Boeing, Türkiye’de 130’un üzerinde sosyal sorumluluk projesine destek veriyor. 100 bini aşkın öğrencinin eğitimine katkıda bulundu. Çocuklarımız Türkiye’de okula gidiyor ve karşılığında da Türkiye’ye bir şeyler vermek istiyoruz. Birçok Türk mühendisi bizimkilerden çok ileri. Biz Türkiye’ye teknik anlamda birtakım şeyler sağlayabiliriz. İki taraf için de kazan-kazan durumu söz konusu. Birlikte büyüyeceğiz.”

THY güçlü ve iyi büyüyor

TÜRK Hava Yolları’nın (THY) siparişlerine de değinen Boeing’in Türkiye Başkanı Greg Pepin, THY’nin temmuzda 777’lerin sayısını 5’ten 12’ye çıkaracağını açıkladığını hatırlattı. THY’nin güçlü ve büyüyen bir hava yolu olduğunu belirten Pepin, “Krizden dolayı savunmada olduğu gibi ticari olarak da bazı projelerden vazgeçildi. Uçağın şimdi değil de 3-4 yıl sonra teslim edilmesini isteyen ya da teslim almaktan vazgeçenler oldu. Uçak teslimi bir önceki yıla göre daha az. Siparişlerde çok az iptaller oldu. Türkiye’de ise durum farklı”
diye konuştu.

Satışlara siyaset dahil olabiliyor

UÇAK satışlarında siyasetten çok savunma ile ilgili konuların işin içinde olduğunu da dile getiren Greg Pepin, “Savunmayla ilgili konularda devletler arası bir ilişki var.  Üretici bu tür ortamlardan etkilenebiliyor. Siyaset de konuya dahil olabiliyor. Bununla yaşamaya alışmalıyız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle