GeriEkonomi Boeing’e, ‘Bir grup aptal’ resti çekti, 15 milyar dolarlık iş durdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boeing’e, ‘Bir grup aptal’ resti çekti, 15 milyar dolarlık iş durdu

Boeing’e, ‘Bir grup aptal’ resti çekti, 15 milyar dolarlık iş durdu

Rynair’in, daha önce sipariş verdiği 200 uçağı satın almaktan vazgeçmesinin ardından şirketin CEO’su Micheal O’Leary, Boeing yönetimine “Bir grup aptal” dedi. Anlaşmanın değerinin 15 milyar dolar civarında olduğu belirlendi.

ABD’li uçak üreticisi Boeing ile yaptığı anlaşma dahilinde 2013-2016 yılları arasında 200 adet yeni 737 jet alacaklarını söyleyen İrlandalı Ryanair Havayolu Şirketi’nin CEO’su Micheal O’Leary, Boeing’in hiç bir esneklik sağlamadığı için anlaşmanın fesh edildiğini açıkladı. O’Leary, Avrupa’nın en hızlı büyüyen havayolu şirketi olarak bilinen Ryanair’in yavaşlayacağını ve yılın ikinci yarısında devlete kâr payı ödeyeceğini açıkladı.
15 milyar dolar değerindeki anlaşmanın sürdürülebilmesi için oldukça mücadele ettiğini söyleyen O’Leary, Boeing’in ABD’deki Seattle fabrikasında üretilecek 200 jet teslimatının 2013-2016 yılları arasında gerçekleşmesini beklediklerini ancak üretici firmanın bazı konularda çok fazla ısrar ederek ‘Mickey Mouse’ oyunu yaptığını söyledi. Boeing’e fare gibi köşe kapmaca oynadığı benzetmesini yapan O’Leary, “Karar veremeyen bir grup aptalla ortak iş yaptığınızda anlaşmaya olan ilginizi kaybediyorsunuz” dedi.
Hayal kırıklığı
İrlanda’nın yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle şirket hisselerinin düştüğünü bu nedenle Boeing ile maddi anlamda anlaşma sorunları yaşadıklarını belirten O’Leary, “Bu nedenle Seattle’daki bir grup aptala daha fazla dayanamayacağım” dedi. En büyük müşterilerinden biri olan Ryanair’in büyüme politikasından vazgeçmesini hayal kırıklığı olarak değerlendiren Boeing kanadı ise, “Ryanair’in isteklerine çözüm bulmak için çalıştık ve iş hassasiyeti kapsamında pek çok çalışma yaptık” yanıtını verdi.

British Airways grevi engelledi

İNGİLİZ havayolu şirketi British Airways, kabin çalışanlarının Noel ve yılbaşı tatilinde gerçekleştirecekleri grevin engellendiğini açıkladı. Şirketin avukatları kabin çalışanlarının grev oylamasında usulsüzlük yapıldığını ve bu durumun oylama sonucunu etkilemiş olabileceğini savundu. British Airways’in avukatları, emekliye ayrılmaları kesinleşen çalışanların da oy kullanabilmelerini bu duruma gerekçe olarak gösterdi. Kabin çalışanlarının üye olduğu UNITE adlı işçi sendikası ise karar aleyhinde temyize gidebileceğini açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle