GeriEkonomi BMW Asya’da yüzde 25 büyüyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BMW Asya’da yüzde 25 büyüyecek

Alman otomobil üreticisi BMW, Asya'daki satış rakkamlarını arttıracağını açıkladı. BMW Yönetim Kurulu Başkanı Bernd Pischetsreider, bugüne kadar gerçekleştirilen yüzde 10'luk satış artışını yüzde 25'e çıkartacaklarını söyledi. Bölgedeki döviz krizinin büyüme hızını kısıtlamadığını belirten Pischetsreider, ‘‘Bölgede yapılan satışlarda her yıl artış yaşanıyor. Asya'da çok başarılı bir yıl geçirdik’’ dedi.

BMW yetkilileri, bazı ülkelerde döviz krizinden etkilendiklerini şu örneklerle anlattılar:

‘‘Tayland'da 9 aylık satışlar 2 bin 885 adetten bin 529 adete düştü. Bu yüzde 47'lik bir oran. Ayrıca, Kore'deki satışlarda da yüzde 16'lık düşüş yaşanarak satışlar 980 adete geriledi. Bu ülkelerin yanı sıra Endonezya'da yüzde 47'lik, Honk Kong'da ise yüzde 32'lik bir artış yaşandı. Çin'de ise bu artış çok daha belirgin. Önceki yıl 483 adet araç satılan Çin'de geçen sene bin 514 araç satıldı.’’

TÜRKİYE'DE BÜYÜYECEK

BMW'nin 1998 yılı için yaptığı büyüme planlarının sadece Asya pazarı ile kısıtlı olmadığını belirten BMW yetkilileri, Avrupa'da da Asya için öngörülen büyümenin hedeflendiğini kaydediyorlar. Türkiye'de 1997 yılının 9 aylık döneminde 1892 adet BMW marka otomobil satışı gerçekleşti. Bu rakamın yıl sonunda 2 bin 500'ün üzerine çıkması bekleniyor. BMW'nin bçyüme hedefleri dikkate alındığında 1998 yılında Türkiye'de satılacak BMW marka otomobil sayısı 3 bin 200'ü aşacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle