GeriEkonomi BM: Yavaşlayan küresel ekonomi riski artırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM: Yavaşlayan küresel ekonomi riski artırıyor

Üst düzey bir BM yetkilisi, artan petrol fiyatları, ticaret dengesizlikleri, doğal felaketler ve jeopolitik istikrarsızlıkların küresel ekonomiyi yavaşlattığını belirterek, bunun 2006 yılı için riskler oluşturacağını ifade etti.

BM Genel Sekreteri'nin Ekonomik ve Sosyal İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jose Antonio Ocampo, BM Genel Kurulu Ekonomi ve Finans Komisyonu'nda bir konuşma yaptı.

Ocampo, konuşmasında, 2006 yılında dünya ekonomisindeki büyümenin gerileyerek yüzde 3'e düşecek olmasının, gelişmekte olan ülkelerin ”Binyıl Kalkınma Hedefleri” olarak bilinen küresel yoksullukla mücadele hedeflerine ulaşma kabiliyetlerini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Bazı küresel faktörlerin ticaret ve mali dengesizlikleri giderme yönündeki isteksizliğinin dünya ekonomisinin geleceğine yönelik belirsizlikleri ve riskleri daha da artırdığına dikkati çeken Ocampo, uluslararası ticaretteki ciddi artışa ve bazı gelişmekte olan ülkelerdeki ticaret fazlasına işaret ederek, “Aynı zamanda uluslararası ekonomik ortam gerçekten bazı olumlu sinyaller de veriyor” dedi.

Diğer bazı göstergelerin ise dünya ekonomisinin istikrarsızlaşacağına yönelik sinyaller içerdiğini kaydeden Ocampo, bunlar arasında gelişmiş ekonomilerdeki emlak fiyatlarındaki artışı, uzun dönemli faiz oranlarında önemli yükselişi ve mali piyasaların risk alma kabiliyetinin düşmesini saydı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle