GeriEkonomi BM yardım paketlerine bulgur da girecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM yardım paketlerine bulgur da girecek

BM yardım paketlerine bulgur da girecek
refid:27107536 ilişkili resim dosyası

Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) Başkanı Surur Aydın, Birleşmiş Milletlerin (BM) ihtiyaç sahibi nüfus için hazırladığı paketlerin içine bulguru da koydurmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Aydın, yaptığı açıklamada, çeşitli ülkelerde sürdürülen yeni pazar araştırmaları kapsamında dünyadaki birçok ülkeyi ziyaret ettiklerini belirtti.

Gittikleri ülkelerde ürün pişirip tattırdıklarını anlatan Aydın, insanların bulgura hayran kaldığını ifade etti.

Aydın, "Hele bulgurun organik ve sağlıklı olduğunu öğrenenler bu bakliyatın tadını beğeniyor ancak ürünü raflarda bulamıyor. İhracatçıların acilen bulgur satışına ağırlık vermesi gerekiyor" dedi.

ABD'de ziyaretlerinde, Birleşmiş Milletlerin (BM) ihale birimiyle görüşme fırsatı bulduklarını dile getiren Aydın, şöyle devam etti:

"New York BM ihale birimi yetkilileri, 100 bin kişilik askeri güce paket hazırladıklarını söyledi. Dünyadaki 100 milyon ihtiyaç sahibi nüfusa hazırlanan paketlerin Roma'da yapıldığını öğrendik. BM askerlerinin içinde Türk de var. Bunlar bulguru biliyor. BM yetkililerine pirincin yanına bulgurun da konulması gerektiğini anlattık. Bu talebimiz değerlendirilecek. BM'nin ihtiyaç sahibi nüfus için hazırladığı paketlerin içine bulguru da koydurmak için mücadele veriyoruz. Hedefimiz, milli yiyeceğimizi 100 milyon kişiye yedirebilmek. Makarnamız o paketlere giriyor, bulguru da katabilirsek hedefimize ulaşacağız."

BM'nin Roma'daki satın alma birimiyle görüşmek için randevu talep ettiklerini vurgulayan Aydın, bu birimle görüşüp bulguru anlatacaklarını kaydetti.

Bulgurun organik mahsul olduğunu öğrenenlerin ürüne daha çok ilgi gösterdiğine işaret eden Aydın, "İnsanlara bulgurun özelliklerini anlatınca pirincin yanı sıra bulgur da yemek istiyor. Bulguru yakın coğrafyamıza tanıtmışız ama farklı kıtalarda bilinmiyor. Yemek isteyenler de kilosunu 11 liradan almak zorunda kalıyor. Farklı ülkelere bulguru gönderirsek fiyatı düşer, tüketimi artar. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle