GeriEkonomi BM’den KKTC’yi kalkındırma fonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BM’den KKTC’yi kalkındırma fonu

BM’den KKTC’yi kalkındırma fonu
refid:3785109 ilişkili resim dosyası

Kemal Derviş’in Başkanlığını yürüttüğü BM Kalkınma Programı,(UNDP), Avrupa Birliği ile ortaklaşa Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasındaki ekonomik dengesizliği ortadan kaldırmak amacıyla özel bir kalkınma fonu kurdu.

Kıbrıs Rum Yönetimi, kararın kendilerine danışılmadan ve habersiz alındığını belirterek hem BM hem de Brüksel’de engelleme girişimi başlattı. BM Kalkınma Fonu 3 gün önce Slovakya’daki bölge bürosundan Kıbrıslı Türkler ile AB’ye tam üye Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ekonomik dengesizliği gidermek amacıyla hızlandırılmış bir yardım fonu kurduğunu ilan etti. BM Kalkınma Fonu, AB kurumlarının da katkılarıyla oluşturulacak fonun Kıbrıslı Türklere doğrudan ve belirlenmiş konularda teknik destek vereceğini duyurdu. Kalkınma Fonu ayrıca BM’ye üye ülkeler ve özel kurum ve kuruluşlara da mali yardım çağrısı yaptı.

BİZE DANIŞILMADI:

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, Kıbrıslı Türkleri kalkındırma fonundan yeni haberdar olduklarını belirterek, ’Bize danışılmadı, Kıbrıs’taki BM Kalkınma Fonu Bürosu’nun da haberi yok. Hemen BM’deki temsilcimize fon kurulma kararını protesto ederek karşı girişim başlatması emri verdim’ dedi. Kıbrıslı Türkleri kalkındırmak amacıyla kurulan fona AB’nin katkısı olup olmadığını da bilmediklerini kaydeden Yakovu, Brüksel temsilcilerine Avrupa Komisyonu’nu sorgulama emri verdiğini belirtti. Yakovu tam üye olmaları nedeniyle AB’nin fona katkısını engelleyeceklerini vurguladı.

GAZETE İLANIYLA ÖĞRENDİK:

BM ile yoğun temas halinde olmalarına rağmen, fondan BM’nin Rum gazetelerine ilan verme girişiminde bulunması üzerine haberdar olduklarını vurgulayan Yakovu, ’BM Kalkınma Programı’nı şiddetle protesto ediyoruz. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin izni olmadan Türkler için fon kuramazlar. Kalkınma fonu BM’nin bir organıdır ve biz de BM’nin bir üyesiyiz’ diye tepki gösterdi. Kıbrıslı Türkler için fon kurulmasına kimin karar verdiğini de soruşturduklarını kaydeden Rum Dışişleri Bakanı, ’Kalkınma Programını’nın başındaki Kemal Derviş’in böyle bir karar vermiş olduğunu düşünmüyorum. Ama Türk kökenli olması nedeniyle bu konuyu da araştırıyoruz. BM binasının 38’inci katında oturan BM Genel Sekreteri’nin bir açıklama yapması gerekir’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle