GeriEkonomi Bizi övmeniz işinize yarar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bizi övmeniz işinize yarar

Bizi övmeniz işinize yarar

Türkiye-Macaristan İş Forumu’nda konuşan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türk işadamlarına ‘iş yapmak istiyorsanız Macarlara ders vermeyin. Övmeniz işe yarar” diye konuştu. Başbakan Binali Yıldırım ise vize kolaylığı sağlanmasını istedi.

TÜRKİYE-Macaristan İş Forumu, iki ülkenin başbakanlarının katılımıyla yapıldı. Başbakan Binali Yıldırım daha çok ticaret için vize kolaylığı isterken; Macaristan Başbakanı Viktor Orban da Türk işadamlarına “İş yapmak istiyorsanız, Macarlara ders vermeyin” tavsiyesinde bulundu.

VİZELERDE SIKINTI VAR

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-Macaristan İş Konseyince düzenlenen Türkiye-Macaristan İş Forumu’nun açılışında konuşan Yıldırım, 2013 yılında iki ülke arasındaki ticaret için 5 milyor dolarlık hedef konulduğunu anımsattı. Ancak bu hedefin yarısına ulaşıldığını belirten Yıldırım, “Budapeşte-İstanbul arasında günde üç sefer var, 1.5 saat. Ben İstanbul’dan memleketim Erzincan’a 1.5 saatte gidemiyorum ama Budapeşte’ye gidebiliyorum yani iç hatlardan daha kolay Macaristan’a ulaşım var. Demek ki bu tamam ama vizelere gelince orada biraz duralım. Vizelerde sıkıntı var. Sayın Başbakan, vizeleri işadamlarından başlamak üzere biraz gevşetmemiz lazım. Sadece hava, kara yolunun, bağlantıların kolay olması yetmiyor, insanların seyahatini kolaylaştıracak tedbirler lazım. Tabii Avrupa Birliği, Schengen rejimi, bunlar anlaşılabilir ama ikili ilişkileri geliştirmek istiyorsak, mutlaka vize kolaylığını dikkate almamız lazım” dedi.

SON OLMAYACAK

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri yapıp vize muafiyeti, kolaylığı olmayan tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bu, Avrupa Birliği’nin ayıbı diye düşünüyorum. Çünkü daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa, 40 yıldan fazla süredir tam üyelik müzakerelerini yapan Türkiye’ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ediyor. Geçen yıl 18 Mart’ta başladığımız, anlaştığımız vize kolaylığına yönelik anlaşma ne yazık ki mürekkebi kurumadan yürürlükten kalktı. Bu, tabii Türkiye’nin Avrupa Birliği hakkındaki ilk hayal kırıklığı değil, son da olmayacak.”

BİZE DERS VERMEYİN

Macaristan Başbakanı Orban da, yaptığı konuşmada Türkiye ile Macaristan’ı kıyasladı. Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu, hem yüzölçümü, hem de nüfus anlamında Türkiye’den 8 kat büyük olduğunu belirten Orban, “Türkiye 80 milyonluk nüfusla 140 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Macaristan’ın nüfusu ise 10 milyon, ama 110 milyar dolar ihracat yapıyor” dedi. Macaristan’ın birçok Nobelli bilim insanına sahip olduğunu, icatlarının bulunduğunu asayiş ve hukuk açısından güvenli ve öngörülebilir bir ülke olduğunu söyleyen Orban, işadamlarına da tavsiyede bulundu.
Macaristan Başbakanı Orban şunları söyledi:
“İş yapmak istiyorsanız, Macarları provake etmeyin, ders vermeyin. Macarlar da Türkler gibidir. Biri Macarlara ders vermeye kalkarsa, kirpi olurlar. Saygı duyun. 10 milyonluk ülkeyiz, ancak bin yıllık bir geçmişimiz var. Övmeniz işe yarar. Macarlarla ilgili bildiklerinizi ifade edin. “


Yorumları Göster
Yorumları Gizle