GeriEkonomi Bize de üret kuyruğu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bize de üret kuyruğu

Bize de üret kuyruğu
refid:28004481 ilişkili resim dosyası

140 mağaza ile Türkiye’nin en büyük ayakkabı zincirlerinden olan Kemal Tanca, hem yurtdışında mağazalaşarak hem de İtalyan markalarına Türkiye’de üretim yaparak ihracatını arttıracak.

TÜRKİYE’nin en eski ayakkabı markalarından Kemal Tanca’nın oğlu Tamer Tanca, kendisine ait 115 (kardeşleriyle birlikte 140) mağazalı bir perakende zinciri olarak ihracatını artırmayı planlıyor. Tamer Tanca A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Tanca, geçen yıl 210 milyon lira ciro yaptıklarını belirterek, 3 İtalyan markasının Türkiye’de üretimi için anlaştıklarını, üç marka ile de görüşmelerin sürdüğünü anlatıyor. 1000 kişilik istihdama ulaştıklarını vurgulayan ve yurt dışında mağazalaşmanın da hızlanacağını söyleyen Tamer Tanca, yakında Los Angeles’ta Kemal Tanca mağazası açacaklarını vurguluyor. Tamer Tanca şöyle konuşuyor:


Bize de üret kuyruğu

4 KARDEŞ ATÖLYEDE

“1950’de babamız Kemal Tanca ilk mağazasını Adana’da açmış. Aslında dedemiz de ayakkabıcıymış. Babam erkek ayakkabısı ile başlamış ki Adana’da hem üretiyor hem de mağazasında satıyormuş. 1960’ta İstanbul’a yerleşmiş ve Çarşıkapı’da ilk mağazasını yine aynı modelle açmış. Mağazanın ikinci katında imalat yapıp giriş katında satıyordu. Biz 4 kardeş (Bülent, Levent, Muhiddin, Kemal ben 3 numarayım) ilkokuldayken bile okludan çıkar çıkmaz imalathaneye gidip çalışırdık. Biraz büyüyünce mağazada da ayakkabı satmaya başladık. Askerliğe gidene kadar babamızın yayınında çalıştık. Üretimin her aşamasında tüm kardeşler uzmanlaştık.

KALİTE VE ESNAFLIK BABADAN

Babamızdan esnaflığı ve üretimi çok iyi öğrendik. Bugünlerimizi de ona borçluyuz. Mesela, bize ner zaman ‘müşterinin ayağına olmuyorsa satın ayakkabıyı vermeyin. Tamamen kaybedersiniz’ derdi. Birşey almadan çıkan müşteriye en azından bir ayakkabı çekeceği hediye ederdi ki hoş ayrılsın. Çarşıkapı mağazamızdan sonra Beyoğlu’nda bir mağaza açtık. 1980’lerin başında da Osmanbey (Halaskargazi) mağazamızı açtık ki o zamanlar Osmanbey’e çıkmayan, marka sayılmıyordu. Sonra da Kadıköy, Bakırköy mağazalarımız açtık.

AVM’LER SAYESİNDE BÜYÜDÜK

2001’e kadar 4-5 mağazalı küçük bir markaydık. Alışveriş Merkezleri (AVM) açılmaya başlayınca ‘oralarda olmalıyız’ dedik. Babam AVM’lere karşı çıktı. Mesela, bir AVM’de ilk mağazamızı açmak için kapora da yatırmıştık ama ‘bunların ne olacağı belli olmaz, cadde mağazalar açın’ diye bizi vazgeçirmişti. Ancak, ben AVM’lere inandım ve yürüdüm. Eğer AVM’ler olmasaydı bugün böyle bir marka olamazdık. İlk dönemlerde İstanbul dışında mağazamız olmadığı için AVM’ler bize yer bile vermek istemiyordu. Şimdi ise Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin GFK işbirliği ile düzenlediği, ‘tüketicinin AVM’lerde en beğendiği ve tercih ettiği perakende markaları araştırmasında’ ayakkabı ve çantada ‘1 Numaralı Markalar 2014’ üdülünü kazandık. Kardeşler arasında paylaşımı da erken yaptık (2002) ve kendi yolumuzu çizdik. Üretim tarafında bize çalışan 150 civarında atölye var. Bazıları tamamen bize çalışıyor bazıları yüzde 30 oranında.”

Üç tane Vakko mağazası açtım

Tamer Tanca, üç tane Vakko mağazası açarak ilginç bir deneyim de yaşamış. Tamer Tanca, “Bayilik alarak 3 tane de Vakko mağazası açtım. İlkini Metrocity’de açtım eşarp satış şampiyonu oldu. Sonda Capitol ve Ümraniye CanPark’ta da Vakko açtım” diyor.

Los Angeles’a mağaza açıyoruz

TAMER Tanca, ihracatını da hızlı artıracağını söylüyor ve şu bilgileri aktarıyor: “Azerbaycan, Hollanda, Kosova ve Güney Afrika ile bayilik vermek için anlaştık. ABD için görüşmeler sürüyor. Yakında ilk ABD mağazamızı Los Angeles’ta açabiliriz. İtalyan markalarının da ‘bize üretim yapın’ diye çok yoğun üretim baskısı var. Bizim üretim kalitemiz ve fiyat cazibemiz onları çok etkiledi. 3 İtalyan markayla ile üretim anlaşması imzaladık. 3 marka ile de görüşmeler sürüyor. Yakında onlar da sonuçlanacak. Bunlar bizim ihracatımızı şimdiye kadar olduğundan çok daha hızlı büyütecek. Üretim anlaşması yapacağımız yabancı marka sayısı bu yıl sonuna kadar 10’a çıkabilir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle