GeriEkonomi Biz Ülker bayisiyiz ColaTurka da satarız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biz Ülker bayisiyiz ColaTurka da satarız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında oğlu Ahmet Burak'la ilgili savunma yaptı. Erdoğan, ‘‘Biz yıllardan beri Ülker'in bayisiyiz. Siyasete atılınca işimi oğluma bıraktım. Ülker'in bayisi olduğumuz için ColaTurka'yı da satıyoruz’’ dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP'nin dünkü Meclis Grubu'nun basına kapalı bölümünde milletvekillerine, oğlu Ahmet Burak'ın ColaTurka bayiliğine ilişkin iddialar konusunda açıklamalarda bulundu.

‘‘Oğlumun ColaTurka bayiliğini almasını da gündeme getirdiler’’ diyerek medyaya sitemde bulunan Erdoğan, ‘‘Biz yıllardan beri Ülker'in bayiliğini yapıyoruz. Ancak, ben siyasete atıldıktan sonra bu işlerden çekildim ve oğluma devrettim. ColaTurka'yı da biliyorsunuz Ülker çıkarıyor. Yani yeni bir bayilik söz konusu değil. Eskiden beri Ülker'in bayisi olduğumuz için ColaTurka'yı da satıyoruz’’ dedi. Erdoğan, ailesine yönelik bu konudaki iddiaları maksatlı ve kötü niyetli olarak da niteledi.

GÖSTERGELER İYİ

Erdoğan, AKP'nin Meclis Grubu'nun basına açık bölümünde yaptığı konuşmada da, ekonomik göstergelerin Türkiye'nin ileri gittiğini, kısır döngüyü kırdığını gösterdiğini belirterek, son iki ayda yaşanan eksi enflasyona dikkat çekti. Her yıl yaşanan krizlerin artık yerini büyüme heyecanına bıraktığını da belirten Erdoğan, ‘‘Faiz dışı fazlanın belirlendiği oranda gerçekleşmesinde de bir sıkıntı yaşamıyoruz’’ dedi. Erdoğan, ancak her şeyin istenilen seviyede olmadığını da belirterek şöyle dedi: ‘‘Örneğin belirli bir düşüş olmasına rağmen faiz oranları hala istenilen seviyelere gelmemiştir. Biz bunun daha alt seviyelere düşmesini istiyoruz. Eksi enflasyonun yaşandığı, döviz kurunun düşük seyrettiği bir ortamda mevcut faiz oranları hálá yüksektir.’’

Erdoğan, Türkiye'nin Çin'den sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke olduğunu anımsatarak, ‘‘Yılın ilk üç ayında büyüme oranı; Çin 8.2 ile dünyada birinci. Türkiye ise 7.4 ile dünyada ikinci duruma gelmiştir’’ dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin 2002 sonlarında yüzde 92, bu yılın başında yüzde 80 olan borç rasyosunun bu yılın sonuna yüzde 70'in altına ineceğini söyledi. Buna rağmen faiz oranlarının yüksek seviyesini koruduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: ‘‘Türkiye faizdeki bu kısır döngüyü atmak mecburiyetindedir. Türk ekonomisi yüzde 20, 25'ler seviyesinde olan reel faiz ödemesinden bir an önce kurtulmak mecburiyetindedir. Tabi ki bu değişim piyasa kuralları içinde gerçekleşecektir. Piyasanın doğal koşullarına müdahale etmeden bu değişimi gerçekleştirmek her zaman daha sağlıklı olacaktır. Buna inanıyoruz.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle