GeriEkonomi Biz kurlara takmayız siz reformu unutmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biz kurlara takmayız siz reformu unutmayın

Ankara'da temaslarda bulunan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyeleri Bakan Ali Bacan ile yaptıkları görüşmede hükümete reformları hatırlattı. İSO Başkanı Tanıl Küçük, ihracat artışının önemini sürekli dile getirdiklerini, ancak ihracatı artırmada tek aracın kur politikası olmadığını söyledi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, ülke ekonomisi açısından önem taşıdığını taşıyan ihracat artışı için gerekli tek enstrümanın kur politikası olmadığını söyledi.

Tanıl Küçük başkanlığındaki İSO Heyeti, Ankara'daki temasları kapsamında Devlet Bakanı Ali Babacan'la görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Küçük, ihracatçıların şiddetle yakındığı TL'nin değerlenmesi konusunun görüşmede gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, vergi reformu, sosyal sigorta primlerinin yüksekliği ve enerji fiyatlarını konuştuklarını, dolayısıyla bu kapsamda kur konusunu da konuşmuş olduklarını söyledi. Küçük, ‘‘Sayın Bakan'la çok şey konuştuk. Sadece kuru konuşmadık. Bu da çok enteresan. Çünkü İSO olarak ihracatın önemini sürekli ifade ediyoruz. Ama kurun bunun tek enstrümanı olmadığını söylüyoruz. Devletin üzerine düşen bazı hizmetlerde yapması gerekenleri ifade ediyoruz.’’

FİKİR BİRLİĞİ VAR

Tanıl Küçük, bu ziyaretlerin karşılıklı görüş alışverişin ve düşüncelerin anlatılmasında önemli bir zemin yarattığını bu nedenle bu tür ziyaretlere büyük önem verdiklerini kaydetti. Bakan Babacan'la ‘‘tam bir fikir birliği içinde’’ olduklarını ifade eden Küçük, ekonomide yakalanan olumlu havanın kalıcı hale dönüştürülmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde durduklarını söyledi. Küçük, yatırım ortamının hızlı biçimde yaratılma gerektiğini de vurguladı.

Genel anlamda taleplerini ilettiklerini ifade eden Küçük, bütçe meselesinin önemli olduğunu, faiz dışı fazlanın gelir tarafının aksatılmaması için ''neler yapılabilirin'' ve vergi reformu üzerinde durduklarını kaydetti.

DPT ESKİ GÜCÜNÜ KAZANSIN

İSO heyeti Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Ahmet Tıktık ile de görüştü. Ekonomide yılın ilk 10 ayında önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten Tıktık, ‘‘Ancak rehavete kapılmamak lazım, bu uzun bir süreç, 3-5 yıl sürdürmek lazım’’ dedi. Tıktık, görüşmede yaptığı konuşmada, özel sektörün önünü açmak gerektiğini vurguladı. Bunun için vergi yükü gibi çalışmaların azaltılması gerektiğini, kaydeden Tıktık ‘‘Ancak iyileştirme sağlanırken, mali disiplini de bozmamak lazım’’ diye konuştu. DPT Müsteşarı, özel sektörde işbirliğine her zaman açık olduklarını bildirdi

İSO Başkanı Tanıl Küçük de Tıktık ile görüşmesinden sonra zihniyet değişimi olması gerektiğini belirterek, kısa vadeli çıkar hesapları için uzun vadeli gelişmeleri olumsuz etkilememek gerektiğini söyledi. Popülizmin önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Küçük, DPT'nin eski ağırlığını kazanması gerektiğini de kaydetti. Toplantıda, sektörel yatırımların önemine dikkat çekilerek, sanayi envanterinin güncelleştirilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle