GeriEkonomi Bitlis'te fabrika gibi çalışan okul
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bitlis'te fabrika gibi çalışan okul

Bitlis'te fabrika gibi çalışan okul
refid:21577737 ilişkili resim dosyası

Başta Bitlis olmak üzere bölgedeki birçok kentteki okulların sıra ihtiyacı, Bitlis Endüstri Meslek Lisesi atölyelerinde öğrenciler tarafından imal edilen sıralarla karşılanıyor. Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Cengiz Taşçı, öğrencilerin hem para kazandığını hem de meslek sahibi olduklarını söyledi.

Bitlis’te 32 öğretmenle 425 öğrenciye eğitim veren Endüstri Meslek Lisesi atölyeleri, fabrika gibi çalışıyor. Özellikle sıra üretimi konusunda önemli bir gelişme sağlayan okulda öğrenciler hem mesleklerini pekiştiriyor hem de döner sermayeden para kazanıyor. Bölgede Bitlis olmak üzere Van, Hakkari, Batman, Diyarbakır ve Muş gibi illerde yeni açılan okulların sıra ihtiyacını karşılayan okul, geçen yıl 711 bin 165 TL ciro yaptı.

Atölyede çalışan öğrencilere 28 bin 756 TL ödeme yapıldığını belirten Okul Müdürü Cengiz Taşçı, kapasitelerini arttıracaklarını söyledi. Yeni makinelerle üretimlerin devam edeceğini belirten Müdür Taşçı, "2012 yılı başından buyana 141 bin 110 TL bir ciro yaptık.

Burada öğrencilerimiz mesleklerini pekiştirirken, para da kazanıyorlar. Birçok öğrencimiz mezun olduktan sonra işine devam ediyor. Ancak bizim vergi konusunda sıkıntımız var. Bizlere yüzde 16 olarak uygulanan verginin cezaevlerindeki üretim atölyelerine uygulandığı gibi yüzde 1 olmasını talep ediyoruz" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle