GeriEkonomi Birleşmeden bu yana en yüksek rakam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Birleşmeden bu yana en yüksek rakam

Birleşmeden bu yana en yüksek rakam

Almanya’da mevsimsellikten arındırılmış istihdam, mayıs ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0.1 arttı. Mayıs ayında 36 bin kişi daha iş buldu.

ALMANYA Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) bugün açıkladığı geçici verilere göre, ülkede mevsimsellikten arındırılmış istihdam oranı mayıs ayında nisan ayına göre yüzde 0.1 yükseldi. Mayıs ayında istihdama katılan kişi sayısı aylık 36 bin artarken, 81.5 milyon nüfusa sahip Almanya’da toplam istihdam 44 milyon 70 bin oldu. Bu Doğu ve Batı Almanya’nın 1990 yılındaki birleşmesinden bu yana görülen en yüksek istihdam sayısı oldu.
Almanya’da istihdam, arındırılmamış rakamlarla değerlendirildiğinde ise söz konusu dönemde yüzde 0.3 ve bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1.5 yükseldi.
İş gücü anketine dayanan geçici tahminlere göre, mayıs ayında arındırılmamış rakamlarla 1 milyon 57 bin işsiz belirlendi. Önceki aya kıyasla işsiz sayısı 210 bin veya yüzde 11.8 azalış kaydetti.
Almanya’da mevsimsel ve düzensiz etkilerden arındırılmış işsiz sayısı da önceki aya kıyasla yaklaşık 10 bin kişi azalarak 1 milyon 66 bin seviyesinde kaydedildi. Ülkede mayıs ayı işsizlik oranı ise yüzde 3.9 olarak ölçüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle