GeriEkonomi Birleşik Krallık Ocak’ta 14.9 milyar sterlin bütçe fazlası verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Birleşik Krallık Ocak’ta 14.9 milyar sterlin bütçe fazlası verdi

Birleşik Krallık Ocak’ta 14.9 milyar sterlin bütçe fazlası verdi

İngiltere'de kamunun borcunun azalmasıyla birlikte 14.9 milyar sterlin bütçe fazlası açıkladı.

Birleşik Krallık, Aralıkta bankalar harici kamu sektörü net borcunu 2002 yılından bu yana en düşük düzeylere indirmesinin ardından Ocak ayında 14.9 milyar sterlin ile son 26 yılın en yüksek düzeyinde bütçe fazlası verdi.

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisinin açıkladığı verilere göre, geçen yıla göre 3.1 milyar sterlin artışla 21.4 milyar sterline ulaşan kişisel beyana dayalı faturalarının etkisiyle cari fazla yıllık 5.6 milyar sterlin artarken, geç vergi ödemelerinin dengeyi geliştirebileceği belirtildi.

Nisan ayında başlayan dönemdeki bütçe açığı, bir önceki yılın aynı dönemindeki düzeyinin yüzde 47’ye karşılık gelen 21.2 milyar sterlin altında olurken, Ofisten yapılan açıklamada söz konusu rakamın 2001den bu yana görülen en düşük düzey olduğu belirtildi.

Toplam borç aynı dönemde yıllık 40.5 milyar sterlin artışla 1,7821 trilyon sterline ulaşırken, borcun Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya oranı 0.8 baz puan düşüşle yüzde 82.6 oldu. Mart ayına kadar olan mali sene için toplam dış borç ise Bütçe Sorumluluk Ofisi tahmininden 1.1 puan altında, 31.2 milyar sterlin üzerinde oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle