Birinci köprüde de otomatik geçiş başlıyor

Hürriyet Haber
12.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden sonra Boğaziçi Köprüsü, Mahmutbey, Avcılar, Hadımköy, Kınalı gişelerinde çarşamba günü saat 14.00'den itibaren otomatik geçişe açılacak.

30 Haziran'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ünde tek gişede başlatılan otomatik geçiş sistemi yaygınlaştırılıyor. 14 Temmuz Çarşamba günü saat 14:00'ten itibaren araçlarında elektronik etiket bulunan sürücüler Boğaziçi Köprüsü'nün yanısıra Mahmutbey, Avcılar, Hadımköy ve Kınalı gişelerinden otomatik geçiş yapabilecek.

Karayolları Genel Müdürü Dinçer Yiğit, şimdiye dek Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde sistemi yanlış kullanan sürücülere yardımcı olunduğunu belirtti ve ‘‘Sistemden beklenen zaman tasarrufunun sağlanabilmesi için sürücülerin kullanım kılavuzlarını dikkatle okuyarak, hataları en aza indirmelerini beklemekteyiz’’ dedi.

5000 etiket satıldı

Karayolları, sistemi ilk 10 günde kaç kişinin kullandığına ilişkin sorularımızı yanıtsız bıraktı. Ziraat Bankası yetkilileri ise şimdiye dek 5000 elektronik etiket satıldığını açıkladı. Banka etiket satışında şimdiye dek karşılaşılan sorunları en aza indirmek amacıyla da bir takım önlemler aldı.

Bozuk çıkan etiketler, hatanın imalatkan mı yoksa kullanımda mı olduğunun anlaşılması için Aslsan'a geri gönderiliyordu. Bu da en azından 24 saatlik gecikmelere neden oluyordu. Artık bozuk etiketler anında şubede değiştiriliyor. Sürücü ‘‘etiketin arızası kullanım hatasından (suyla temas ettirme vs) kaynaklanıyorsa yeni depozit bedelini ödeyeceğim’’ diye bir taahhütname imzaladıktan sonra yeni etiketini alabiliyor.

Ayrıca banka yetkilileri Aselsan'ın kendilerine verdiği 5000 etiketin bittiğini, yeni ithal etiketlerin satışına başlandığını, bu etiketlerde de şimdilik herhangi bir arızaya rastlanmadığını söylediler.

Eski uygulamada birden fazla etiket alınırken her araç için ayrı sözleşme imzalanıyordu. Şimdi bu alımlarda tek sözleşme hazırlanıyor.

Ayrıca, büyük kuruluşların 500-1000 gibi büyük sayılardaki etiket talepleri sürücülerin rahatlıkla etiket bulabilmeleri için yüzerlik, ikiyüzerlik paketler halinde karşılanıyor. Banka yetkilileri ellerinde 10 bin etiket olduğunu, ay sonunda bu rakamın 20 bine çıkacağını belirttiler. Kasım sonuna kadar 100 bin elektronik etiketin ithal edilmesi planlanıyor.

Eski uygulamada, sürücülerin 810 bin liralık damga pulu getirmesi gerekiyordu. Şimdi pul tutarı nakit olarak sürücüden tahsil ediliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı