GeriEkonomi Bireysel emeklilik sistemi bugün başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bireysel emeklilik sistemi bugün başladı

Kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olan ve bireylere emeklilik döneminde ek bir gelir sağlayarak refah düzeylerinin yükseltilmesini amaçlayan aynı zamanda ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratarak istihdamın artıracak ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunacak olan Bireysel Emeklilik Sistemi, bugün hayata geçti.

7 Nisan 2001'de Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nun kabul edilmesinden bu yana sürdürülen hazırlıklar çerçevesinde, kuruluş ve dönüşüm başvurusunda bulunan 13 şirketten 11'i, emeklilik branşı faaliyeti ruhsatı aldı.

Bugün itibariyle emeklilik branşı faaliyeti ruhsatı alan şirketlerden 6 şirket, Ak Emeklilik A.Ş., Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş., Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., Koç Allianz Hayat ve Emeklilik, Oyak Emeklilik A.Ş. ve Yapı Kredi Emeklilik A.Ş. şirketleri ilk emeklilik sözleşmesini yaparak faaliyete başladı. Halen 11 emeklilik şirketi, toplam 73 fon için kuruluş izni aldı. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde katılımcının emeklilik hakkını elde edebilmesi için sistemde en az 10 yıl kalması ve 56 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. 2010 yılından sonra sistemde GSMH'nın yüzde 5 ile 10'u arasında bir fon büyüklüğüne ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan emeklilik yatırım fonlarına ödenen katkıların vergi matrahından düşülebilecek kısmı, asgari ücretin bir yıllık tutarını geçmemek üzere katılımcının bir yıllık ücret gelirinin yüzde 10'u ile sınırlanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle