GeriEkonomi Bireysel Emeklilik 7 Ekim'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bireysel Emeklilik 7 Ekim'de


İsteyen herkese ikinci bir emeklilik geliri sağlayacak "Bireysel emeklilik" sistemi 7 Ekim tarihinden itibaren resmi olarak başlıyor.

Sigortacılık prensibine göre isteyen herkese ikinci bir emeklilik geliri sağlanmasını amaçlayan ‘‘bireysel emeklilik’’ sistemi 7 Ekim 2001 tarihinden itibaren resmen başlayacak.

Sistemin sağlayacağı vergisel avantajlara ilişkin düzenlemeleri içeren yasa ise 28 Haziran Perşembe günü TBMM'de kabul edildi.

Resmi Gazete'de 7 Nisan 2001 tarihinde yayımlanan ve 6 ay sonra yürürlüğe girmesi öngörülen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nun altyapısını oluşturabilmek için çalışmalar devam ediyor.

Sistemin altyapısını sağlayabilmek açısından bir yandan da emeklilik şirketlerinin kuruluş hazırlıklarını sürdürdükleri öğrenildi.

Şirketlerin kuruluşuyla birlikte emeklilik fonları oluşturulacağını da hatırlatan yetkililer, böylece, sistemin altyapısının tamamlanmış olacağını kaydettiler.

Sistem, bireysel emekli olmak isteyen katılımcının, sisteme giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak koşuluyla 56 yaşınıtamamladıktan sonra emekli olmasını öngörüyor.

Sistemin işleyebilmesi için öncelikle emeklilik şirketleri kurulacak. Emeklilik şirketleri ise bünyelerinde en az üç adet yatırımfonu oluşturacaklar.

Sisteme dahil olmak isteyen bir katılımcı, portföy yapıları değişik fonlar arasında bir tercihte bulunabilecek ve katılımcının şirkete yatıracağı para ise tamamiyle bu fonlarda değerlendirilecek.

Katılımcı istediği takdirde hem emeklilik şirketini, hem de Fon'unu değiştirebilecek. Fonların portföy yapısı ilk yıllar ağırlıklıolarak Hazine bonosu ve tahvillerden oluşacak.

Sistemin güvenliğini sağlayabilmek amacıyla da fonların Takasbank gibi saklama kuruluşlarında saklanması öngörülüyor. Yani, emeklilik şirketleri batsa bile fonların başına herhangi bir şey gelmeyecek.

Sisteme göre, hesapta ne kadar para varsa ve ne kadar yatırım geliri elde edilmişse, bu durum, kişinin emeklilik gelirini doğrudan belirleyecek.

HACZEDİLEMEYECEK

Kurulacak olan fonlar bugünkü menkul kıymet fonlarından farklı olarak bütünüyle bireysel emeklilik sistemine üye olanlara yönelik olacak. Yani bu fonlar herhangi bir şekilde alınıp satılamayacak. Fonlar haczedilemeyecek, rehin edilemeyecek, teminat olarak gösterilemeyecek.

Kurucu şirketin maddi durumunda bir kötüleşme olduğu takdirde hiç bir şekilde bu fonlara sahip olan kişiler bu durumdan etkilenmeyecek. Emeklilik şirketleri hiç bir şekilde fonlara el süremeyecek. Bu konuda, Hazine Müsteşarlığı ile SPK tarafından çok kapsamlı bir düzenleme yapılabilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

ŞEFFAF OLACAK

Yasada sistemin güvenliğinin yanında şeffaflığına da son derece önem verildi. Katılımcı istediği zaman her türlü elektronik ortamdan veya Takasbank kayıtlarından fonunun değerini öğrenebilecek. Fonlar arasında da kıyas yapabilecek ve isterse fonunu değiştirebilecek.

Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip herkes sisteme katılabilecek. İkinci bir emeklilik geliri olarak düşünülen sistem çerçevesinde, sigortacılık prensibine göre maaş verilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle