GeriEkonomi ‘Bırakın enflasyon olsun’ lobisi vardı, dinlemedik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Bırakın enflasyon olsun’ lobisi vardı, dinlemedik

Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ve Dünya Bankası toplantıları için bulunduğu ABD’de, ‘Bize Irak savaşı sırasında, ‘Basın parayı, ödeyin borçları, bırakın bir yıl daha enflasyonla yaşayalım’ diyenler oldu. Bunların hiçbirini dinlemedik’ dedi.

DEVLET Bakanı Ali Babacan, Irak Savaşı döneminde AKP’ye, ‘Basın barayı, ödeyin borçları. Bırakın enflasyon olsun, bir yıl daha olsa ne olur’ diyen kesimlerin bulunduğunu söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantıları için Washington’da bulunan Babacan, 2009 yılı sonbahar toplantıları için Türkiye’nin aday ülkelerden biri olduğunu söyledi. Babacan, AKP Hükümeti’nin, belirlediği ekonomi politikalarını sapmadan, kararlı bir şekilde uyguladığını, bunun da tüm dünyada güven oluşturduğunu belirtti. Babacan, ‘Bunların istihbarat örgütleri var. Kim Türkiye’de ne yapıyordu, biliyorlar. İstisnalar olsa bile, yolsuzluklar, daha önceki Türkiye’de bir gerçekti. Bunu kabul etmek lazım’ diye konuştu.

Türkiye’nin geçmişte IMF ve Dünya Bankası ile yaptığı anlaşmaların hiçbirini tamamlamadığını belirten Babacan, ‘Türk ekonomisi bir yaz-boz tahtası, bir kobay ya da bir çocuk oyuncağı değil. Biz uzun vadeli düşüneceğiz, asla hedefler ve temel politikalardan sapmayacağız’ dedi.

ADRES VERMEYELİM

Babacan, Türk ekonomisinin şoklara nasıl dayanıklı hale geldiğini 2003’te yaşananların açıkça gösterdiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: ‘Bize, Irak Savaşı döneminde çok telkinler geldi. ‘Bu politikalarla olmaz. Bırakın enflasyon olsun. Merkez Bankası’nın bağımsızlığını değiştirin. Para basın. Borçları ödeyin ve savaşı atlatın’ dediler. ‘Bir sene daha enflasyon olsun, ne olur?’ dediler. Çok telkinler geldi.’

‘Kimden geldi?’ sorusuna, Babacan, ‘Adres vermeyelim. Biz, ‘Asla’ dedik. Bunları yapsaydık Türkiye beş sene daha kendine gelemezdi’ karşılığını verdi.

AB’DEN TARİH ALIRIZ

Kıbrıs’taki referandumdan sonra Avrupalılar’ın Türkiye’ye söyleyecek sözü kalmayacağını kaydeden Babacan, ‘Bu yıl sonunda, AB ile müzakerelere başlama tarihi alacağımıza kuvvetle inanıyorum. O zaman, Türkiye ekonomisi farklı bir rotaya ve geri döndürülmesi çok zor olan iyileşme sürecine girecek’ diye konuştu.

Babacan, Kıbrıs, AB ve ABD’nin faizleri yükseltmesi gibi kötü senaryolar durumunda bile Türkiye’nin ekonomide başlayan değişiminin devam edeceğini söyleyerek, ‘Uzun vadeli kararlılığımız sürecek’ dedi.

ABD’ye, ‘8.5 milyar doları bu yıl istemeyiz’ dedim

DEVLET
Bakanı Ali Babacan, ABD Hazine Bakanı John Snow ile görüştüğünü ve 8.5 milyar dolarlık krediyi istemediklerini belirtti. Babacan, ‘Amerikalılar biz hazırız, bizce bir problem yok diyorlar. Biz de ne zaman işimize gelirse o zaman bakarız diyoruz. 2004 için bu kaynağa ihtiyaç yok’ dedi. IMF ile 2005 sonrası ilişkiler için tüm alternatiflerin masada olduğunu ve bu yıl ortalarında karar verileceğini belirten Babacan, ‘Uluslararası kuruluşların birikimini Türkiye tecrübesi ile birleştirerek Türkiye için en doğru olan neyse onu yapmak istiyoruz. Adını daha koymadık’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle