GeriEkonomi Bir yıllık otomotiv ihracatı üç aya sığdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir yıllık otomotiv ihracatı üç aya sığdı

Yılın ilk üç ayında yüzde 45.8 artan otomotiv sektörü ihracatı 2 milyar 118 milyon liraya ulaştı. Otomotiv sektörü böylece 1998’in tamanında gerçekleşen 1.7 milyar dolarlık ihracata fark atmış oldu. Geçen yılın ilk üç ayında otomotiv ihracatı 1 milyar 452 milyon dolarda kalmıştı.

EKONOMİK krizle birlikte dış pazarlara yönelen Türk otomotiv sektörünün ihracatı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 45.8 oranında artarak, 2 milyar 118 milyon dolara ulaştı. Sektör, bu rakamla 1998 yılının tamamında yapılan 1 milyar 771 milyon dolarlık ihracatı 347 milyon dolar geride bıraktı.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, ihracat kalemleri arasında binek otomobiller yüzde 96.5 artarak 756 milyon 138 bin dolarla ilk sırada yer aldı. Bunu 686 milyon 654 bin dolarla yan sanayi, 352 milyon 17 bin dolarla da eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi.

En fazla ihracat artışı, özel amaçlı motorlu taşıtlar, binek otomobiller ve otobüs-midibüs-minibüste gerçekleşti. Çekiciler, gemiler ve suda yüzen taşıtlar, hava ve uzay taşıtları, demiryolu taşıtları, tanklar ve zırhlı savaş taşıtları ve özel amaçlı diğer çekicilerde gerileme yaşandı.

Bu yılın Ocak-Mart döneminde, yüzde 45.8 oranında artarak 2 milyar 118 milyon 366 bin dolara ulaşan ihracat, geçen yılın aynı döneminde 1 milyar 452 milyon 482 bin dolarda kalmıştı. Sektör, bu rakamla 1998 yılının tamamında yapılan 1 milyar 771 milyon dolarlık ihracata fark attı.

Mart ayında ise yüzde 44’lük artışla 848 milyon 227 bin dolara ulaşan ihracat, geçen yılın aynı ayında 587 milyon 156 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

ALMANYA İLK SIRADA

Sektör, yılın ilk çeyreğinde 12 serbest bölgenin yanı sıra 142 ülke ve özerk bölgeye ihracat gerçekleştirdi. Yoğun olarak Avrupa ülkelerine yapılan ihracatta, Almanya 342 milyon 887 bin dolarla ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya izledi.

Bu dönemde St. Vincent, Sırbistan, Benin, Ekvator Ginesi, Kongo, Komor Adaları, Papua Yeni Gine, Cibuti, Kape Verde, Küba, Alaska, Barbados, El Salvador, Avustralya Okyanusyası ve Kape Verde ile Denizli ve Adana Yumurtalık serbest bölgelerine ilk kez ihracat yapıldı.

Tofaş üretimi artırdı, 656 işçi daha aldı

TOFAŞ
Dış İlişkiler Grup Direktörü Nezih Olcay, 300 bini otomobil, 143 bini de hafif ticari araç olmak üzere 443 bin olacağı öngörülen pazarda, şu anda yüzde 35’lik bir artışın söz konusu olduğunu söyledi. Bu büyüme nedeniyle, Tofaş’ın günlük üretimini yüzde 25 artırma kararı aldıklarını belirten Olcay, ‘Bu çerçevede, fabrikaya 656 işçi aldık. Daha çok eski işçilerimizden almayı tercih ettik. Şu anda eğitimleri başlıyor. Bir ay içinde entegre olacaklar’ dedi. Tofaş’ta, üç yıllık dönemde 390 milyon Euro’luk bir yatırım planlandığını anlatan Olcay, fabrikada üretilecek yeni model tespitinin de henüz yapılmadığını kaydetti.

Scania: Türkiye bizim için önemli üs

DÜNYANIN
4’üncü büyük ağır vasıta üreticisi Scania, 10 yıldır iş yaptığı Türkiye’yi ihracat üssü olarak belirledi. Scania’nın Başkanı Leif Östling, ‘Türkiye bizim en önemli pazarlarımızdan birisi. AB’ye tam üyelik sürecinde atılan adımları yakından izliyoruz ve olumlu gelişmeler bizi memnun ediyor’ dedi. Scania, yeni ‘R’ serisini Stokholm’deki üretim tesislerinde tanıttı. Leif Östling, Türkiye’nin en önemli pazarlarından birisi olduğunu ancak kısa vadede doğrudan yatırım planları olmadığını belirterek şöyle konuştu: ‘Türkiye büyük bir pazar, nüfusu yüksek. Türkiye bu bölgenin Türki cumhuriyetlere açılan kapısı konumunda. Bu durum gelecekte Türkiye için büyük potansiyel yaratıyor. Ancak Türkiye’de yabancı yatırımın az olmasında altyapı eksikliği ve geçmişte bu konuda gösterdiği başarısızlıklar hálá etkili oluyor.’ Östling Türkiye’nin AB üyeliğinin zamanlamasından çok bu yönde attığı adımların önem taşıdığını belirterek, ‘Türkiye ekonomisi krizlerden sonra birkaç yılda çok gelişti. Türkiye’nin AB yolunda attığı adımlar da ekonomik gelişimi destekleyecek. AB üyeliğinin zamanından çok bu süre zarfında atılacak adımlar ve bunların ekonomiye sağlayacağı katkı önemli’ dedi.

Temsa Safari, Avusturya’da posta pullarına girdi

TEMSA’
nın Safari Intercity otobüslerini kullanan Avusturya Posta Otobüsleri İdaresi (Postbus) 43 yeni otobüs siparişi verirken, bu otobüslerin resminin yer aldığı pul çıkardı. Temsa Genel Müdürü Mehmet Buldurgan, Temsa’nın 2002’de, binden fazla otobüse sahip bulunan Postbus’a 5 Safari otobüs sattığını, bunun 2003 başında 63 adetle devam ettiğini hatırlatarak, Postbus’dan kısa süre önce 43 yeni otobüs siparişi aldıklarını açıkladı. Buldurgan, ‘Temsa bir ilki gerçekleştiriyor. Türkiye’de ilk defa bir sanayi ürünü, bir başka ülkenin posta idaresinde pul olarak basılıyor ve tedavüle açılıyor. Bu bize gurur veriyor’ dedi. Bu yıl 100 milyon dolarlık ihracat ve 700 otobüs üretimiyle kendi rekorlarını kırmaya hazırlandığını belirten Buldurgan, ‘Biz en iyi yılımızda bile 500 adetlik üretim yaptık. İstihdam ve üretimi artırmaya devam edeceğiz’ dedi. Üretimdeki artışla beraber çalışan sayısının da yükseldiğini, son bir ayda 100 yeni işçi aldıklarını anlatan Buldurgan, amiral gemisi olarak niteledikleri Diamond modeli otobüsün üretimi için de hazırlandıklarını bildirdi. Adana’daki tesislerinde üretim yapan Temsa, geçen yıl yaklaşık 60 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle