GeriEkonomi Bir normal üç ‘istisnai’ ihale oldu, 250 milyon dolar satıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir normal üç ‘istisnai’ ihale oldu, 250 milyon dolar satıldı

Bir normal üç ‘istisnai’ ihale oldu, 250 milyon dolar satıldı
refid:19623042 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası geçen yılın son günü başladığı dövize müdahalesinde dün farklı bir yönteme başvurdu.

5 Ağustos’ta başlattığı döviz satışına ‘güniçi döviz ihalesini’ ekleyen Merkez Bankası, böylece dün bir normal, üç güniçi olmak üzere toplam dört ihaleyle 250 milyon dolarlık satış yaptı. Doğrudan satış müdahalesine ara veren Merkez Bankası, döviz satım ihalesinin yanında başlattığı dünkü ‘gün içi ihale’ ile doların yükselişini önlemek için farklı  
yöntem geliştirmiş oldu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, TL’nin güçlü olacağını ve değer kazanmasını desteklemek amacıyla 6 Ocak’tan itibaren gerek gördüğü günlerde ‘gün içinde döviz satım ihalesi’ açabileceği açıkladı. Merkez Bankası ayrıca, gün içi ihalelerde satımı yapılacak tutarın her bir ihalede 50 milyon dolar olacağını belirtirken, tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamının karşılanacağını bildirdi.

100 milyon dolar ihalede
Bu açıklamanın ardından hemen harekete geçen Merkez Bankası sabah saatlerinde ilk güniçi ihaleyle 50 milyon dolarlık satış yaptı. İhaleye 115 milyon dolar teklif geldi. Bu güniçi ihalenin ardından Merkez, 5 Ağustos’ta başladığı döviz satım ihalesini de yaptı. En fazla 1 milyar 700 milyon dolar tutarla açılan döviz satım ihalesine 521 milyon dolarlık teklif yöneldi. İhalede 100 milyon dolarlık satış gerçekleşti ve ortalama fiyat 1.8785 lira oldu.

Üç ihale ‘gün içi’nde
    
Günün ikinci yarısında Merkez Bankası ikinci gün içi döviz satım ihalesini yaptı. Bu ihalede açıklandığı gibi 50 milyon dolar satış yapılırken, teklif miktarı 86 milyon dolar, ortalama fiyat 1.8749 lira oldu. Merkez Bankası üçüncü gün içi ihalesini ise valörlü işlemler sırasında gerçekleştirdi. Pazartesi valörlü yapılan bu ihalede de 50 milyon dolarlık daha satış yapan Merkez Bankası’nın son ihalesine 162 milyon dolarlık teklif geldi.

İMKB yurtdışını izledi, yüzde 2 düştü

KÜRESEL piyasalarda yaşanan olumsuz hava içerde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) yüzde 2 düşüşüne neden oldu. Güne yükselişle başlayan İMKB Ulusal 100 Endeksi gün içinde hızlı satış dalgasıyla karşılaştı. Avrupa borsalarında yaşanan yüzde 1’e varan kayıpların etkisiyle 50 bin puana gerileyen İMKB Ulusal 100 Endeksi günü yüzde 2 kayıpla 50 bin 182 puandan kapattı.

Euro 1.26’ya düştü dolar 1.88’de kaldı

DÜN Euro’nun dış piyasalarda 1.26 dolar seviyesine kadar inmesine karşın, Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği dört ihale doların 1.87-1.88 lira bandında kalmasını sağladı. Bankalararası piyasada gün içinde 1.87 liradan işlem gören dolar, pazartesi valörlüde 1.8780 liradan işlem gördü, serbest piyasada ise 1.8790 liradan kapandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle