GeriEkonomi Bir konuşma yetti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir konuşma yetti

Dünya borsaları, ABD Başkanı Bill Clinton'un yaptığı kısa bir konuşma ile yeniden normale döndü. Clinton'un önceki gün Chicago'da bir okulda yaptığı konuşma sonucu New York Borsası'nda başlayan toparlanma, dün Avrupa ve Asya borsalarına da yansıdı.

Uzakdoğu'dan dünyaya dalga dalga yayılan mali kriz, ABD Başkanı Bill Clinton'ın önceki gün yaptığı konuşma sonucu yatıştı. Başkan Clinton'ın ‘‘Ekonomimize güvenin’’ mesajı taşıyan açıklaması sonucu New York Borsası'nda yaşanan toparlanma, dün Asya ve Avrupa borsalarına da yansıdı.

Dünya borsalarında yatırımcıları rahatlatan ilk toparlanma haberleri, Uzakdoğu'dan geldi. Dünyayı saran mali krizin kaynağı olan Hong Kong Borsası da önceki gün yaşanan ani çöküşün ardından dün Hang Seng endeksi yüzde 18.8 oranında arttı.

Tokyo Borsası'nda Nikkei Endeksi de yüzde 3.34 oranında arttı. Önceki gün meydana gelen 725.67 puanlık düşüşün ardından Tokyo Borsası dün 544 birden yükseldi. New York Borsası'da dünkü işlemlere yine yükselişle başladı.

TEK DÜŞEN TAYVAN

Singapur Borsası yüzde 4, Seul Borsası yüzde 2.3 oranında arttı. Avustralya, Yeni Zelanda, Filipinler, Tayland, Malezya ve Endonezya borsaları da dün günü primle tamamladı. Uzakdoğu'da dün sadece Tayvan Borsası, teknoloji sektöründeki şirket hisselerinde yaşanan yoğun satışlar nedeniyle düştü.

Zaman dilimi itibariyle Asya'dan sonra açılan Avrupa borsaları da dün yükselişle açıldı ve artış gün boyu sürdü.

Avrupa'nın en büyük piyasası durumunda olan Londra Borsası'nda sabah açılışta yüzde 1 oranında prim yapan Financial Times Endeksi'ndeki artış öğleden sonraki saatlerde yüzde 2.9'a kadar ulaştı. Yükselerek açılan Frankfurt Borsası'nda Dax Endeksi yüzde 4.6, Paris Borsası'nda Cac Endeksi yüzde 4.9 prim yaptı.

MOSKOVA AÇILDI

Önceki gün, korkudan açılamayan Moskova Borsası'nda da dün işlemler tekrar başlatıldı ve hisseler ilk seansta yüzde 1 oranında arttı. Dünkü rahatlamaya karşın, Güneydoğu Asya'daki mali krizden kaynaklanan borsa düşüşlerinin artık geride kaldığından kimse emin değil. Hong Kong'dan çıkıp zincirleme etkiyle bütün borsaları saran krize neden olan faktörlerin halen giderilmediği belirtiliyor.

Hong Kong Borsası'nda dünkü toparlanmaya rağmen, endeksin halen geçen haftaki seviyenin altında olduğuna dikkat çekiliyor. Piyasalarda halen kuşkunun hakim olduğunu belirten borsa uzmanları, borsalarda dün yaşanan rahatlamanın geçici olduğu ve piyasaları zor günlerin beklediği görüşündeler. Hong Kong piyasasını değerlendiren uzmanlar, endekste son sekiz gün içinde altı kez çok büyük düşüşler yaşandığını ve sadece iki kez artış meydana geldiğini hatırlatıyorlar. Söz konusu dönem içindeki kayıp yüzde 20'yi buluyor. Geçtiğimiz 7 Ağustos'ta 16.673.27 puanla zirveye çıkan Hong Kong Borsası dünkü kapanış sırasında bu rakamın yüzde 35 altındaydı.

IMF'den borsazede ülkelere yardım vaadi

Uluslararası Para Fonu'nca (IMF), uluslararası borsalarda yaşanan çöküşlerden etkilenen, ‘‘gelişen pazar’’ kategorisindeki ülkelere yardım etmeye hazır oldukları, ancak bu ülkelerin sıkı ekonomik politikalara dönmeleri gerektiği bildirildi. IMF İdare Direktörü Birinci Yardımcısı Stanley Fischer, IMF olarak ekonomik, yapısal reform programlarını

gerçekleştirmek isteyen ve bu nedenle de mali yardıma ihtiyaç duyan ekonomilerin istikrara kavuşması için görevlerini yerine getirmeye hazır olduklarını bildirdi. Fischer, Güneydoğu Asya'da yaşanan mali sorunlardan önemli ölçüde etkilenen ‘‘Asya Kaplanları’’ olarak anılan beş ülke ile sürdürülen görüşmelerde, kredi anlaşması yapılmasına yaklaştıklarını belirtti.

İşte Clinton’un borsaları kurtaran sözleri

Dünyanın en büyük finans merkezlerinden Wall Street'de yaşanan kriz, önceki gün ABD Başkanı Bill Clinton'un, Chicago'da bir okulda yaptığı konuşma ile atlatıldı. Clinton, sadece birkaç dakika süren konuşmasında şunları söyledi: ‘‘Ekonomimiz herzamanki gibi güçlüdür. İşsizlik ve enflasyonun, son 20 yıldaki en düşük seviyede bulunması, iş çevreleri ve bankaların sağlıklı

olması, her gün yeni istihdam yaratılması sayesinde ekonomimiz, istikrarlı ve güçlü bir şekilde büyüyor. Hepinize, ekonomimizin ne kadar güçlü olduğunu hatırlatmak istiyorum. Pazartesi günü, hisse senedi piyasalarında yaşanan kriz, ülkedeki endişeleri artırdı, ama piyasalarda saat saat, ya da gün gün meydana gelen hareketler hakkında yorum yapmak, bir başkana yakışmaz.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle