Bir hafta sonra her şey farklı olacak

Hürriyet Haber
21.05.2010 - 13:22 | Son Güncelleme:

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Fiba Grubu'nun, merkezi Hollanda'da bulunan Bankası Credit Europe Bank N.V'nin, Millenium Bank A.Ş'nin çoğunluk hisselerinin alımına ilişkin iznin Hollanda'dan çıkmasına çok kısa bir süre kaldığını, ondan sonra Türkiye'den izin bekleyeceklerini bildirdi.

Özyeğin, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Özyeğin Üniversitesi arasında “Eğitim, Araştırma ve Geliştirme İşbirliğine İlişkin Mutabakat Anlaşması”nın imzalanacağı tören öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Millenium Bank ile ilgili sorular üzerine Özyeğin, Hollanda merkezli olan CreditBank Europe'un Türkiye'deki bankanın sahibi olacağını belirterek, “İznin Hollanda'dan çıkmasına çok kısa bir süre kaldı. Ondan sonra Türkiye'den izin bekleyeceğiz. Önce Hollanda'dan iznin çıkması gerekiyor. BDDK'dan izin süreci de bununla beraber gidiyor” şeklinde konuştu.

Bankanın Türkiye'de odaklanacağı alanlara ilişkin bir soru üzerine Özyeğin, şu anda bununla ilgili hiçbir şey söylemek istemediğini belirterek, “Çünkü onu genel müdür tayin edecek. Genel müdür planı oluşturacak, ondan sonra hep beraber oturup tartışacağız” dedi.

Hüsnü Özyeğin, Türkiye'de önümüzdeki dönemde sektördeki konsolidasyonlar sonucu ortaya çıkacak banka şubeleri pazarından pay almak isteyip istemedikleri sorusu üzerine de, her bankada şube formatı bulunduğunu, bireysel bankacılıkta bazılarının 70 metrekare, bazılarının 120 metrekarede faaliyet gösterdiklerini ve içinde verilen servislerin farklı olduğunu söyledi.

Her bankanın şubesinin başka bir bankanın formatına uymayabileceğine işaret eden Özyeğin, şube lokasyonlarının çok iyi olması durumunda formattan biraz taviz verilebileceğini, köşe başında olan bir şubeyle her bankanın ilgilenebileceğini belirtti.

“BİR HAFTA SONRA HER ŞEY FARKLI OLACAK”

Dünyada finans sektöründe son dönemde yaşanan gelişmelere dair de Özyeğin, ABD'de çok önemli kanunların çıkmak üzere olduğunun altını çizerek, bu yeni düzenlemelerin dünyada finans sektörünü çok ciddi şekilde etkileyeceğini ifade etti.

Hedge fonların “private equity” işlerine düzenleme geleceğini belirten Özyeğin, şöyle konuştu:

“Amerika'da büyük bankalar zora girdiği zaman sektörün önemli payına sahipse, onun kurtarılması prensibi uygulanıyordu. O da biraz değişiyor. Şimdi büyük bir fon oluşturmayı düşünüyorlar. Bankacılık sektöründe ABD'de herhangi bir banka zor duruma düşerse bankaların içinden toplanan fonlarla bir yerde sektör bunun bedelini kendisi ödeyecek. Dolayısıyla bir hafta sonra finans sektöründe her şey farklı olacak. Herkes şu anda bunların beklentileri içinde. Onun için piyasalar çok volatif.”

Türkiye'de son dönemlerde bankacılık sektöründeki oligopol yapı (birkaç şirketin piyasaya hakim olması) tartışmalarına ilişkin de Özyeğin, “Türkiye'de bankacılık sektörü eskiden daha oligopolistik durumdaydı. 30 sene öncesine bakarsanız Ziraat ile İş Bankası Türk bankacılık sektörünün yüzde 52'sine sahipti. Şimdi daha yaygın banka pazar payları var” diye konuştu.

Fiba Grubu tarafından şubat ayında yapılan açıklamada, Fiba Grubu'nun, merkezi Hollanda'da bulunan Bankası Credit Europe Bank N.V'nin, Millenium Bank A.Ş'nin çoğunluk hisselerinin alımına ilişkin sürdürdüğü görüşmelerin tamamlandığı ve bu doğrultuda Banco Comercial Portugues'in elinde bulunan Millenium Bank A.Ş'nin sermayesinin yüzde 95'ine tekabül eden hissesi için hisse alım-satım anlaşması imzalandığı bildirilmişti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı