GeriEkonomi Bir danışmanın 5 milyon dolarlık reklam patavatsızlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir danışmanın 5 milyon dolarlık reklam patavatsızlığı

Bir danışmanın 5 milyon dolarlık reklam patavatsızlığı
refid:13270829 ilişkili resim dosyası

Borsan Kablo, yeni reklam filmini tanıtmak için kokteyl düzenledi. Firmanın reklamcısı Güçlü Film, basın davet yazısında “2010 yılında ayırmış olduğumuz 5.000.000 dolar bütçemizden sizlerin de pay almasını temenni eder, basın desteğiniz ile sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı ifade ederiz” dedi. Firma sahibi Adnan Ölmez ise davetteki bu ibareden haberi olmadığını söyledi.

SAMSUN’da kurulu, Borsan Elektrik Malzemeleri Sanayi Ticaret Ltd. (Borsan Kablo), basın tarihine geçecek bir skandala konu oldu. Afganistan’daki ABD üssünün kablo ihalesini kazanarak dikkatleri üzerine çeken firma, yeni reklam filmini tanıtmak için bir ‘tanıtım kokteyli’ düzenledi. Firmanın reklamcısı Güçlü Film, basına gönderdiği davet yazısında “2010 yılında ayırmış olduğumuz 5.000.000 dolar bütçemizden sizlerin de pay almasının temenni eder basın desteğiniz ile sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı ifade ederiz” dedi. Firma sahibi Adnan Ölmez ise davet yazısındaki bu ibareden haberi olmadığını belirtek çok şaşırdığını söyledi. 40 ülkeye 50 milyon dolarlık ihracat yapan firmanın reklam filminde eski futbolcular Rıdvan Dilmen ve Tanju Çolak oynuyor.
5 milyon dolarımız var, gelin!
Dün yapılan Tanju’lu, Rıdvan’lı tanıtım öncesi, Güçlü Film Production’un Genel Müdürü Metin Öğüt imzasıyla bazı medya kuruluşlarına gönderilen kokteyl davetiyesinin altında, “Siz değerli çalışma arkadaşlarımızın vereceği desteğin önemini vurgular, 2010 yılında ayırdığımız 5 milyon dolar bütçeden sizlerin de pay almasını temenni eder, basın desteğinizle birlikte sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı ifade ederiz” not ortalığı karıştırdı.
Özrü kabahatinden büyük
Metnin altında imzası olan Metin Öğüt, olayın kesinlikle yanlış anlamadan kaynaklandığını iddia etti ve “Biz çoğunlukla görsel medyayla, televizyonlarla reklam anlaşması yapıyoruz ve ben hepsiyle samimiyim. Hepsiyle samimi olduğum için bazı televizyonlardaki arkadaşlarıma gönderilen davetiyelere ‘espri’yle karışık not ekledim. Bu esprinin yer aldığı not, yanlışlıkla bazı gazetelere gönderilmiş. Yanlış anlaşıldık. Fakat daha sonra hemen düzeltme ve özür gönderdik. Yanlış anlaşılmadan dolayı çok üzgünüm” dedi. Öğüt, özür dilerken daha büyük bir kabahat işledi ve ‘reklam almak istiyorsanız gelin haber yapın’ anlamına gelen mesajın TV’ler için normal olduğunu söylemiş oldu.
Çok kötü yapmışlar...
İstanbul WOW Hotel’deki kokteylde, Hürriyet muhabirinin sorusu üzerine notu ilk kez gördüğünü söyleyen Adnan Ölmez, şaşkınlık içinde şunları söyledi: “Aaa, çok kötü birşey yapmışlar. Haberim yoktu. Böyle bir bütçemiz var ama bunu paylaşmak çok lüzumsuz. Ajanstaki arkadaşlarımız hazırlamıştı. Ben görmedim. Medya yabancı olmadığımız bir sektör. Kendi alanında bölgesel yayın yapan bir gazetemiz de var. Ajans biraz daha ilgi çekmek için yapmış ama amacını aşmış.”

Tanju ve Rıdvan’lı reklamla sahnede

BORSAN Kablo’nun, davetindeki ibare birçok medya kuruluşu tarafından tam olarak anlaşılamadı. Bu nedenle tanıtım kokteyline birçok gazete ve televizyonun reklam bölümü yetkilileri de katıldı. Kokteyl kapanışında Rıdvan Dilmen ve Tanju Çolak ile sahneye çıkan Adnan Ölmez, “Ajanstaki arkadaşımızın davet mektubunda bütçeden bahsetmesi çok anlamsız olmuş. Kendisine göre bir çalışma yapmış. Hoş bir durum olmadığını üzülerek sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle