Binlerce kişi 'devre mülk şoku' yaşıyor

Dinçer GÖKÇE
08.09.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

Ankara Haymana ve Kızılcahamam’da inşa edilen devre mülk projelerinde sorun yaşandığı belirlendi. Binlerce kişi devre mülk sahibi olmayı beklerken, önemli bir gelişmenin yaşandığı ortaya çıktı. Haymana’da 4 bini aşkın devre mülk satan şirket iflas erteleme istedi. Aynı şirketin Kızılcahamam’daki projesini ise başka bir firmaya devrettiği ortaya çıktı. Şirket sahibi Teoman Akyar, 5 yıl önce başladıkları Haymana’daki projeyi 15 ay içinde tamamlayacaklarını söyledi.

Son yıllarda ilgi gören, özellikle bazı televizyon kanalları üzerinde pazarlaması yapılan termal devre mülk projelerinin en büyüğü Ankara'nın bazı ilçelerinde yoğunlaştı. Kızılcahamam ve Haymana ilçeleri bu alanda başı çeken iki bölgeBinlerce kişi devre mülk şoku yaşıyor oldu.

TEMELİ 5 YIL ÖNCE ATILDI

Çağ Sağlık Turizm İnşaat ve Ticaret A.Ş. isimli şirket de bölgede binlerce devre mülk projesi planladı. Şirket, Haymana’da dört etap olarak planladığı projenin en büyüğü olan 4. Etaba 5 yıl önce başladı. 10 bin yakın devre mülkün bulunduğu bu etabın tamamlanması beklenirken aynı şirket iki yıl önce de Kızılcahamam’da dört etaplık başka bir projeye başladı.

Binlerce kişi devre mülk şoku yaşıyor

Kızılcahamam’daki projesine ‘MNT Anatolia’ adını veren şirket ilk etabı tamamlayamadan projesini bir yıl önce başka bir şirkete devretti. Anılan projeden satılan 4 bine yakın hak sahibi, sözleşmeye göre geçtiğimiz yıl teslim almayı bekledikleri devre mülkler ile ilgili bir dizi sorun yaşadıklarını aktardı. Kimi devre mülk sahibi tapularının teslim edilmediğini ifade ederken, bir bölümü de satın aldıkları devre mülk ile ilgili kayıtlara ulaşılamadığını söyledi. Devre mülk sahiplerinin, sosyal medya üzerinde kurdukları gruplar aracılığı ile bir araya geldikleri görüldü.

İFLAS ERTELEME İSTEDİ
Şirketin Haymana’da yarım kalan ve 4 bini aşkın devre mülkün satıldığı projenin tamamlanması beklenirken, geçtiğimiz temmuz ayı sonunda iflas erteleme talebinde bulunulduğu belirlendi. Ankara 6. Ticaret Mahkemesi'ne yapılan başvuru sonrası mahkemenin tedbir kararı vermesi durumunda şirket icra takiplerine karşı korumaya alınmış olacak.

15 AY DAHA SABIR!
Çağ Sağlık Turizm İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Akyar, mahkemeye başvuruda bulunma amaçlarının hacizlere karşı şirketin varlıklarını koruma olduğunu söyledi. Akyar, mali sıkıntıya girmelerinin sebebini ise "Biz banka kredileri ile değil kendiBinlerce kişi devre mülk şoku yaşıyor kaynaklarımız ile faaliyet gösteriyoruz. Devre mülk satarak projeleri hayata geçiriyoruz. Ancak bu son etapta zorlandık. Kızılcahamam'da da mali güçlüğe düştük ve o projeyi başka bir firmaya devam ettik" dedi. Akyar, devam eden projede bulanan 10 bine yakın devre mülkten yüzde 45'ini sattıklarını kaydetti. Sorunları çözmeye çalıştıklarını ifade eden Akyar, ellerindeki projeyi 15 ay içinde tamamlamayı planladıklarını ifade etti. Haymana’daki projede inşaatın gerçekleşme oranının yüzde 40’lar seviyesinde olduğu öğrenildi.

dgokce@hurriyet.com.tr

Etiketler: Ankara Haymana
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı