GeriEkonomi Bingöl'de 80 kişinin emekliliği iptal edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bingöl'de 80 kişinin emekliliği iptal edildi

BİNGÖL’de 10 ila 15 yıl önce Bağ-Kur Müdürlüğü’ne toplu para yatırarak emekli olan ve o zamandan beri emekli maaşı alan 80 esnafın emekliliği iptal edildi. Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nca yapılan inceleme sonucunda prim borçlarını eksik yatırdıkları veya yatırmadıkları tespit edilen esnafa tebligat gönderilirken, emekliliği iptal edilenler ise Bağ-Kur Müdürlüğü’ne toplu para yatırdıklarına ilişkin dekontlar bulunduğunu belirterek karara itiraz edeceklerini söyledi.

BİNGÖL’DE 80 KİŞİNİN EMEKLİLİĞİ İPTAL EDİLDİ

Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı müfetişleri tarafından Bingöl Bağ-Kur Müdürlüğü’ne ait eski belge ve dökümünlar incelemeye alındı. Yapılan inceleme sonucunda Bingöl merkez ve ilçelerde yaşayan 80 esnafın, prim borçlarını eksik ödediği ya da başkasının prim ve askerlik hesaplarından çıkartılmış ödemelerin usulsüz olarak kendi hesaplarına geçirildiğini tespit etti. Yapılan tespit sonucu söz konusu kişilere gönderilen tebligatta, bugüne kadar aldıkları 61 bin 603 TL 26 kuruşun da 1- 25 Aralık 2010 tarihleri arasında geri ödenmesi istendi. Tebligatta ayrıca, paranın ödenmemesi durumunda yasal işlelerin başlatılacağı belirtildi.

’15 YILDIR NEREDEYDİLER’

Emeklilikleri iptal edilen esnaf ise, 10-15 yıl önce borçlarının tamamını yatırdıklarına dair ellerinde dekontların olduğunu belirterek, kurum çalışanlarını suçladı. 20 ila 25 bin lirayı bulan Bağ-Kur borçlarını taptan ödediğine dair dekontları topladığını belirten Bağ Kur emeklisi sanayi sitesi esnafından Selahaddin Yıldırım şunları söyledi:

"Emekliliğimin iptal edilmesini hastaneye gittiğimde, sağlık sigortasının da iptal edildiğini öğrendim. Bağ Kur İl Müdürlüğü’ne gittim ve oradaki yetkililerle görüştüm. Bizim emekliliğimizin iptal edildiğini ve çok kişinin olduğunu, adresimize tebligat gönderildiğini söylediler. Dün tebligatı aldım. Avukatımla görüşerek dava açacağım. Bağ Kur Müdürlüğü, bizden 40 bin lira anapara, 21 bin lira faizi olmak üzere toplam 61 bin lira parayı 15 gün içerisinde ödememizi istiyor. 15 yıldır emekliyim her ay maaşımı alıyordum. Geçen ay maaşım kesildi, buna ilaveten sağlık sigortası da iptal edildiğinin farkına vardık. 15 yıl içersinde insan fark etmez mi? Yapılmış bir hata varsa, kurum ve çalışanlarınındır. O günkü müdür benim emekli olduğumu, ’Gel borcunu yatır’ diye söyledi. Ben de o eksikleri tamamlamak için gittim bir yerden mark borç ederek getirdim tamamını yatırdım ve bana ’1,5 ay sonra emekli olursun’ demişti. Gerçekten de 2 ay sonra emekli oldum. Ve 15 yıldır emekli maaşımı alıyordum."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle