Bina altı fırın devri sona erdi

Hürriyet Haber
07.09.2013 - 01:18 | Son Güncelleme:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlemesiyle, bundan sonra nüfusu 100 binin üzerindeki yerlerde fırınlar müstakil olacak.

Daha az nüfusa sahip yerlerde ise, zemine fırın ve tandır yapılabilmesi için binada oturanların oybirliğiyle kararı gerekecek. Bakanlık tarafından Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde yapılacak değişiklikle, yangın olasılığının azaltılması, ısı değişimin binanın taşıyıcı sistemlerine zarar vermemesi, gerekli teknik koşulların sağlanması amacıyla fırınlara yeni standartlar getirilecek. Fırınlar, sanayi, küçük sanayi, organize sanayi, konut dışı çalışma alanları ile ticaret bölgelerinde, zemin katı ticaret olarak belirlenen ve ticaret olarak teşekkül etmiş konut bölgelerinde yapılabilecek. Katkılı pide, kebap, simit fırınları ve geleneksel tandır ocakları, zemin katı iş yeri olarak kullanılan binalarda açılabilecek.

ISI VE SES YALITIMI

Fırınların duvar ve döşemelerinde ısı ile ses yalıtımı uygulanması zorunlu olacak. Binanın taşıyıcı sisteminin ve fırınla ilgisi olmayan diğer bağımsız bölümlerin ısı değişiminden olumsuz etkilenmemesi için proje müelliflerince veya konunun uzmanı teknik elemanlarca hazırlanan rapora göre gerekli tedbirler alınacak. Bayilere dağıtım hizmeti veren araçların yükleme, boşaltma işlemlerinin yol üzerinde yapılmaması için fırının önünde kendi otoparkının bulunması zorunlu olacak.

YANGINDAN KORUNACAK

Trafik açısından ilgili birimin görüşü de alınacak. Mekanik tesisat projelerinde, kanalizasyon bağlantısına, her türlü böcek ve kemirgen girişini önlemek için çekvalf (tek yönlü geçişe izin veren kontrol valfi) konulacak. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Hükümleri uyarınca tedbirler alınacak.

Etiketler: fırın , mevzuat
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı