GeriEkonomi Bin genci meslek sahibi yapacak ‘yaratıcı ekonomi’ye destek verecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bin genci meslek sahibi yapacak ‘yaratıcı ekonomi’ye destek verecek

Bin genci meslek sahibi yapacak ‘yaratıcı ekonomi’ye destek verecek
refid:18902543 ilişkili resim dosyası

‘Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek’ eğitim projesini başlattıklarını açıklayan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “Projenin bütçesi 750 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında olacak” dedi.

TTNET, ‘Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek’ projesiyle bir yıl içinde 1000 genci meslek sahibi yapacak. Proje kapsamında yetenekli gençlere, sinema, televizyon, internet, iletişim, reklamcılık, yazılım, yayıncılık ve multimedya gibi yaratıcı ekonomi kapsamında eğitimler verilmesi planlanıyor. TTNET’nin reklam filmlerindeki ‘Mümkünlü’ adıyla bilinen Sakarya’nın Taraklı ilçesinde düzenlenen toplantıda konuşan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, ‘yaratıcı ekonomiye’ katkı sağlamak amacıyla başlattıklarını projeyle sektörde hızla gelişen niş alanlardaki kalifiye insan gücü ihtiyacına cevap verebilecek standartlarda eğitim programları geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Türkiye’de yeni ekonomi ile canlılık kazanan bilişim sektörünün toplam işgücünün yüzde 11’ini istihdam ettiğini hatırlatan Yılmaz, “Dünyada yaratıcı ekonomi ‘gayrisafihasılanın yüzde 7.3’ü oranına’ geldi. Yeni projemizle genç yeteneklerin yaratıcı ekonomiye ve Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamasını hedefliyoruz” dedi.
Bir milyon dolarlık bütçe
Kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımlarıyla 2011 yılında da Kurumsal Sosyal Sorumluluk Avrupa Network’üne Türkiye’den dahil olan ilk ve tek kurum olduklarını belirten Yılmaz, başlattıkları projenin sinema, TV, internet, iletişim, reklamcılık, yayıncılık, moda, tasarım ve mimarlık alanlarını kapsayacağını belirtti. Yılmaz, “Sektörün ihtiyaç duyduğu insan kaynağına yönelik eğitim programlarının gelişmesini de teşvik edeceğiz. Projenin bütçesi 750 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında olacak” diye konuştu.
TTNET Kurumsal İlişkiler Kıdemli Direktörü Dr. Feridun Alkan ise, 18 yaş üzerinde bilişim teknolojileriyle ilgili ve interneti gündelik yaşamında etkin kullanan gençlere eğitim verilmesini planladıklarını kaydetti. Alkan, proje hakkında şu bilgileri verdi: “www.yaraticiekonomiyedestek.com sitesi ve Facebook üzerinden 4 Ekim itibariyle başvuru alınacak projede yılsonuna kadar 60 gence, gelecek yıl yedi bölgede yürütülecek yüz yüze eğitimlerle 1000 kişiye doğrudan ulaşılmasını hedefliyoruz. 2013’te ise ‘Online Yetenek Geliştirme Platformu’ kurulmasını planlıyoruz.”

Bilgi toplumuna dönüşmek lazım

İNTERNET sağlayıcısı bir şirket olarak Türkiye’nin her bölgesinde internet teknolojilerinin erişiminde fırsat eşitliğine odaklandıklarına da işaret eden Tahsin Yılmaz, şöyle konuştu: “Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri var. Dünyanın ilk on büyük ekonomisi haline gelmek istiyor. Bunun için de önce bilgi toplumuna dönüşmek lazım. 2023’de genişbant internet abone sayısı 30 milyon, internet kullanıcı sayısı da 72 milyon olacak.”

Şener Şen,  açılış konuşması yapacak

TTNET’in Mümkünlü Kasabası reklam filmlerinde oynayan ünlü oyuncu Şener Şen ise, ‘Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek’ projesinin önemli bir eğitim projesi olduğunu belirterek, şunları söyledi: “İlk derste açılış konuşmasını yapacağım. Uzun yıllardır yaratıcılık gerektiren bir sektörün içindeyim. Yaratcıllık ve yeteneğin birçok alanda ne kadar büyük fark yarattığını gördüm. Bu proje pek çok yetenekli gence fayda sağlayacak.” Bir soru üzerine de Şen, “İnterneti kullanıyorum ama bilgilenme amacıyla. Sosyal ağları aklım almıyor. Twitter, Facebook kullanmıyorum inşallah hayırlı şeylerdir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle